Głuchołazy, Gorzów Śląski, Lasowice Wielkie, Polska Cerekiew i Walce to beneficjanci kolejnych inwestycji na drogach rolnych. Jak podkreślają włodarze gmin, rola takich dróg poza aspektem rolniczym jest bardzo szeroka.

W latach 2013 – 2022 z budżetu województwa opolskiego udzielono gminom wsparcia finansowego w wysokości ponad 40 mln złotych, dzięki czemu powstało 214 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Starostwa przeprowadziły natomiast inwestycje informatyczne za ponad 880 tysięcy złotych.

– Główną rolą tych dróg jest dojazd do gruntów rolnych, natomiast są to dobre drogi, z których korzystają mieszkańcy – mówił członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. – Różne są poziomy dofinansowania i kwoty, natomiast cel jest ten sam. Od wielu lat wspomagamy gminy właśnie w tym obszarze. Dla gmin są często  kluczowe, pozwalają komunikować się mieszkańcom, mają walor turystyczny. Często korzystają z nich rowerzyści, z uwagi na nieduże natężenie ruchu. Co ważne, wszystkie gminy, które aplikowały o pieniądze je otrzymały. Będziemy to kontynuować w następnych latach – zapewnił Szymon Ogłaza.

– Powstanie strategiczny ponad 1,6 km odcinek drogi rolnej pomiędzy Ciężkowicami i Witosławicami w naszej gminie – wyjaśnił Piotr Kanzy, wójt Polskiej Cerekwi.  – Połączy dwie miejscowości i będzie stanowił duży skrót dla okolicznych mieszkańców.

Poza funkcją rolną, droga w Uszycach będzie pełniła trasę dojazdową do miejscowego cmentarza. – Choć to nieduży odcinek, mieszkańcy na tę drogę czekali już kilkadziesiąt lat – przyznał Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego.

–  Każdy metr drogi ma ogromne znaczenie dla mieszkańców – podkreślał Krzysztof Lech, z-ca wójta Lasowic Wielkich . – Liczymy, że już wkrótce będziemy z niej korzystać. Potrzeby są ogromne i każdy pieniądz zostanie wykorzystany – mówił.

– W  naszej gminie powstanie aż ponad 2,5 km odcinek drogi rolnej – informował Marek Śmiech, wójt gminy Walce. – Staramy się je modernizować rok do roku. W tym roku spory odcinek. Aktualnie droga pomiędzy Rozkochowem a Zabierzowem jest gruntowa, a będzie asfaltowa. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec września. Wtedy też zaprezentujemy, jak można wykorzystywać drogi transportu rolnego do tras rowerowych pokazując powstałe w ciągu ostatnich lat drogi, które tworzą piękny ring wokół naszej gminy – mówił  wójt.

 

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.