Święto Żniw to z pewnością jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń lata. Dziś (26 sierpnia) w Pokoju, odbyły się dożynki gminne. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji od występów, przez zlot samochodów, aż po zabawę do białego rana.

Dożynki rozpoczęła msza św. w Kościele Rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Św. Krzyża w intencji wszystkich rolników oraz dziękująca za tegoroczne plony. Po tym, spod kościoła, wyruszył korowód, który prowadził przez rondo, aż na ul. 1 Maja, na plac przed GOKSiR. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie chleba dożynkowego, prezentacja wieńców, oraz przywitanie gości, przez wójta gminy Pokój – Barbarę Zając.

Po raz siedemnasty otwierałam dzisiaj dożynki gminne, w tym roku gościmy w stolicy gminy, w Pokoju. Dożynki gminne połączone są z dożynkami parafialnymi. Jak co roku spotykamy się i świętujemy zakończenie żniw, dziękujemy za plony. Na 13 pojawiło się 11 koron, z czego bardzo się cieszę, wszystkie sołectwa bardzo się postarały. Pogoda także nam dzisiaj sprzyja, ludzi jest bardzo dużo, jestem mile zaskoczona. Cieszę się, że tak licznie dziękujemy rolnikom za ich trud – mówiła Barbara Zając, wójt gminy Pokój

Do gminy Pokój należy 13 miejscowości, z czego swoje korony zaprezentowało 11 sołectw, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu oraz zainteresowaniu świętem. Korony zaprezentowane zostały przez sołectwa: Pokój, Krogulna, Kopalina, Lubnów, Zawiść, Domaradzka Kuźnia, Fałkowice, Dąbrówka Dolna, Zieleniec, Ładza oraz Domaradz, gdzie w zeszłym roku świętowano dożynki.

Zobacz także: Dożynki Gminy Pokój po 13 latach ponownie w Domaradzu. Jak świętują je mieszkańcy?

Po obiedzie, zaczęły się występy muzyczne, gdzie pojawiły się m.in.: Zielenieckie Dziołchy, oraz występy taneczne. Ponadto nie zabrakło animacji dla dzieci. Gwiazdą wieczoru był zespół Winyl Band, który w swoim programie miał najlepsze polskie przeboje z lat 60, 70, 80 -tych. Na tym jednak zabawa się nie skończyła, ponieważ o 21.00 wystartowała zabawa taneczna z DJ MARION.

Oprócz tego, wydarzeniu towarzyszył także zlot samochód oldschoolowych, plenerowe muzeum, dmuchańce i ku uciesze wszystkich graczy pojawiło się muzeum retro komputerów i gier, gdzie można było spróbować swoich sił w grach z tamtych lat. Nie brakowało także bogatej strefy gastronomicznej.

– Dożynki odbywają się pod hasłem „Wspomnień czar”, a więc chcemy pokazać naszym mieszkańcom, gościom, turystom, jak ludzie, rolnicy żyli w latach 70, 80-tych. Z tej też okazji zostało zorganizowane muzeum plenerowe, które przedstawia pomieszczenia urządzone w stylu tamtych lat, jest także strefa z grami komputerowymi, odbył się też zlot samochodów oldschoolowych. Gwiazdą wieczoru, jest zespół, który także zaprezentuje utwory  z dawnych czasów – mówiła Aleksandra Łukaszczyk, dyrektor GOKSiR W Pokoju

– To, że dożynki stylizowane są latami 70, 80-tymi, jest bardzo fajnym projektem, zorganizowanym przez Panie z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, którym udało się pozyskać środki zewnętrzne na organizację. Żyłam w tych czasach, więc jest do dla mnie okazja do powspominania czasów młodości i jest to też coś innego, nowego – mówiła Barbara Zając.

@opowiecie.info #dozynki #dozynkiwiejskie #dozynki2023 #pokoj #gminapokoj #swietozniw #swietoplonow #gospodarka #rozrywka ♬ Wehikuł Czasu – To Byłby Cud (2003 Remaster) – Dzem

Oprócz tego, wydarzeniu towarzyszył także zlot samochód oldschoolowych, plenerowe muzeum, dmuchańce i ku uciesze wszystkich graczy pojawiło się muzeum retro komputerów i gier, gdzie można było spróbować swoich sił w grach z tamtych lat. Nie brakowało także bogatej strefy gastronomicznej.

Organizatorem tegorocznego Święta Żniw byli: Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pokoju, Gmina Pokój oraz Sołectwo wsi Pokój.

Portal Opowiecie.info objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Fot. Natalia Kwosek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".