6 milionów 300 tysięcy złotych, czyli trzy razy więcej niż w roku ubiegłym, przeznaczył zarząd województwa opolskiego na realizację szkoleń w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Rozpoczyna się głosowanie, w którym może uczestniczyć  każdy dorosły mieszkaniec województwa. Do wyboru jest 29 ofert, zaproponowanych przez organizacje pozarządowe. 

Do głosowania w drugiej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego zostało dopuszczonych 29 z 43 projektów. Organizacje pozarządowe przedstawiły propozycje szkoleń, a mieszkańcy zadecydują o tym, które będą realizowane. 16 z nich to szkolenia  zawodowe, 10 związanych jest z zdrowiem i bezpieczeństwem, 3 to szkolenia dla trenerów sportowych. Głosować można jedynie w formie elektronicznej od 12 kwietnia do 25 kwietnia.

– Pierwsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – poinformował marszałek Andrzej Buła. – Dzięki temu m.in. specjalistyczne certyfikaty otrzymują strażacy ochotnicy, operatorzy dronów,  odbywają się kursy instruktorskie dla fizjoterapeutów oraz dotyczące  obsługi ruchu turystycznego. Szkolenia z pierwszej edycji zakończą się w październiku. Warto zaznaczyć, że część organizacji ponownie bierze udział w konkursie.  Z moich doświadczeń wynika, że druga edycja już ma ściśle charakter konkurencyjny. Zawsze w pierwszej edycji jest zawsze znacznie łatwiej zdobyć pieniądze. Cieszę się, że organizacje przygotowały bardzo ciekawe projekty szkoleń. W tym roku jest ich zdecydowane więcej. Zwiększyliśmy kwotę dofinansowania do 4 tysięcy złotych na jedną osobę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że inflacja zwiększa koszty, a mi zależy na jakości szkoleń – zaznaczył marszałek Buła.

Rozstrzygnięcie konkursu zapowiedziane jest na maj, a w czerwcu będą podpisywane pierwsze umowy. Część z złożonych propozycji może być już realizowana w wakacje, a ostatnie powinny mieć miejsce do końca 2023 roku.

– Nie wszystkie oferty spełniły wszystkie wymogi i musiały zostać odrzucone – przyznała Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego. – Ten konkurs różni się od większości ogłaszanych przez zarząd województwa. Jest więcej wymogów. Pod względem formalnym część organizacji nie wpisała się w wymogi, ale miała możliwość uzupełnić swoje braki. Jednym z wymogów jest to, aby szkolenie było związane z podwyższaniem kwalifikacji, a wśród zgłoszeń były bardziej związane z hobby. Ważnym kryterium było wykazanie jakości i możliwości na przeprowadzenie szkolenia. Zwracamy uwagę na jakość – mówiła Barbara Kamińska. Dodała, że do drugiej edycji wprowadzono wiele usprawnień.

Wpłynęły propozycje sportowe związane np. z kursami dla trenerów. Doszkolić się będą mogli fizjoterapeuci, czeladnicy, kelnerzy, operatorzy dronów, plastycy, ratownicy, opiekunowie kolonijni, fryzjerzy czy studenci medycyny. Nie zabraknie – tak jak w poprzednich latach – szkoleń z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, kursów na prawo jazdy dedykowanych szczególnie strażakom ochotnikom. Organizacje chcą również szkolić tych, którzy chcą pracować w przemyśle.

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji konkursu szkolenia organizuje 10  organizacji, a nowe kwalifikacje ma otrzymać 810 osób.

Swój głos od 12 kwietnia można oddać korzystając z formularza umieszczonego na stronie internetowej:

glosowanie-ebo.opolskie.pl

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.