W Opolu przy ul. Harcerskiej wybudowana zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW – poinformowało biuro prasowe Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. 

Farma zajmie powierzchnię 1,24ha. Instalacja składać się będzie z 1716 szt. monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy 555Wp każdy. Panele zabudowane zostaną na konstrukcjach stalowych w dwóch rzędach w układzie wertykalnym. Wykonawcą instalacji jest firma MEB TECHNICAL Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu. Zakończenie realizacji inwestycji zostało zaplanowane na koniec listopada 2023 roku.
– Budowa zostanie sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielonych w formie pożyczki preferencyjnej oraz ze środków własnych spółki – mówi Paweł Krawczyk członek zarządu ds. ekonomicznych ECO.

Szacuje się, że każdy zainstalowany kilowat instalacji fotowoltaicznej pozwoli wyprodukować rocznie ok. 1,1 MW energii elektrycznej, a to przyniesie oszczędność w porównaniu z produkcją energii z węgla rocznie o:
– ok. 6 kg tlenków azotu,
– ok. 5-6 kg dwutlenku siarki,
– ok. 0,8 – 1 tony CO2.

– Dla Grupy Kapitałowej ECO fotowoltaika już dziś jest w wielu lokalizacjach źródłem energii elektrycznej na potrzeby autokonsumpcji – mówi Mirosław Romanowicz członek zarządu ECO ds. operacyjnych – Zwiększenie tego wolumenu pozwala nie tylko zaspokoić w coraz większym stopniu potrzeby własne, ale też wprowadzić nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci elektroenergetycznej.

Umowę podpisali  Mirosław Romanowicz i Paweł Krawczyk – zarząd ECO SA oraz Bogdan Lechowski i Tomasz Misz – MEB TECHNICAL

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.