W nowym sezonie, który promuje hasło „Chodź do filharmonii!” powrócą znane i lubiane cykle. Filharmonia Opolska zaprosi melomanów na kilka ważnych projektów, m.in. związanych z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II oraz 250. rocznicą urodzin Ludwiga van Beethovena. Przed nami koncerty Ireny Santor, Alicji Majewskiej czy Michała Bajora. A to dopiero początek…

– Nie mamy problemów z frekwencją, ale próbujemy dotrzeć do tych ludzi, którzy do filharmonii wcześniej nie chodzili. Stąd w mieście pojawiły się nowe bilbordy i kampania promocyjna, której hasło brzmi „Chodź do filharmonii” – mówił Przemysław Neumann, dyrektor instytucji.

CZYTAJ: Na dwa głosy. Piosenki z Opola. Przyjdź na koncert w Klubie Muzycznym FO

– Zapraszamy na koncerty symfoniczne, kameralne i projekty edukacyjne. Zachęcamy żeby do filharmonii chodzić, bo po prostu warto. Artyści często sami się do nas zgłaszają, chcą wystąpić w Opolu, wiedzą bowiem, że nasza orkiestra dobrze gra, a na koncertach jest zawsze pełna sala. Stąd też kontynuujemy cykl „Strefa Gwiazd”, czyli koncerty, na które udało nam się zaprosić znakomitych solistów lub dyrygentów.

Światowe gwiazdy w Opolu

W ramach tego cyklu wystąpią wybitni dyrygenci m.in. Antoni Wit oraz Eugene Tzigane, światowej klasy instrumentaliści, jak Krzysztof Jabłoński oraz laureaci najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów – m.in. rosyjski skrzypek Aleksey Semenenko czy kolumbijski wiolonczelista Santiago Cañón-Valencia).

Powrócą też stałe punkty programu, jak „Gala Noworoczna z batutą i humorem” czy walentynkowe koncerty muzyki filmowej. W repertuarze pojawiły się też inne ciekawe koncerty „W dzień Bożego Narodzenia” z muzyką Piotra Czajkowskiego oraz Johna Williamsa, program „Od Texasu do Nowego Jorku”.

Jan Paweł II oraz Beethoven „urodzinowo”

Wyjątkowo zapowiada się setna rocznica urodzin papieża Polaka.

– W maju 2020 roku Karol Wojtyła obchodziłby swoje setne urodziny. Z tej okazji chcemy pokazać film „Karol. Człowiek, który został papieżem” z orkiestrą na scenie, która zagra całą muzykę napisaną do tego filmu. jej autorem jest Ennio Morricone – zapowiada Przemysław Neumann.

Jesienią filharmonia wystawi operę „Aida” Giuseppe Verdiego w wersji koncertowej, a tuż przed świętami Wielkiej Nocy artyści zaprezentują arcydzieło Jana Sebastiana Bacha – „Pasję według świętego Mateusza”.

Rok 2020 będzie też szczególny z okazji 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena. Twórczości najmłodszego z klasyków wiedeńskich i prekursora romantyzmu poświęcone będą też wydarzenia w opolskiej filharmonii.

– Mamy ambitny plan by w ciągu całego roku 2020 pokazać melomanom wszystkie dziewięć symfonii Beethovena, pięć koncertów fortepianowych i koncert skrzypcowy – zapowiada dyrektor.

Rodzinnie i edukacyjnie

Kontynuowane będą również uwielbiane przez mieszkańców Opolszczyzny koncerty rodzinne, a także warsztaty rodzinne „Power of Melody”, koncerty przygotowane przez seniorów „Filharmonicy dzieciom” skierowanych do grup przedszkolnych. 

Natomiast grupy szkolne mogą uczestniczyć w lekcjach muzycznych oraz otwartych próbach generalnych. Ponadto realizowany jest projekt dedykowany klasom przedmaturalnym oraz maturalnym „Filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” zachęcający młodzież do uczestnictwa w koncertach symfonicznych.

Filharmonia Opolska przygotowała dla swoich najwierniejszych melomanów atrakcyjną ofertę abonamentową. Nowością w polityce biletowej instytucji jest wprowadzenie trzech stref w sali koncertowej, dzięki czemu ceny wstępu na koncerty stały się bardziej elastyczne.

Fot. Anna Konopka

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.