… brak jest jakichkolwiek przesłanek do wszczęcia sprawy o demoralizację nieletniego, ani podstawy do wszczęcia sprawy o ograniczenie władzy rodzicielskiej rodzicom – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Opolu, dotyczącego sprawy nieletniego Kacpra Lubiewskiego.

Taki jest wynik wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez Kurator tutejszego sądu. Na możliwość demoralizacji wskazywał wniosek z I Komisariatu Policji w Opolu, o wszczęcie postępowania w związku z występującymi przejawami demoralizacji nieletniego Kacpra L., który w dniu 09.12.2020 r., około godziny 17.00 w Opolu, podczas Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, przemawiał poprzez urządzenie nagłaśniające – megafon, to jest o wykroczenie z art. 156 pkt 1 Ustawy o Ochronie Środowiska.

Na zarządzenie sędziego z dnia 8 stycznia 2021 r., – czytamy w dalszej części komunikatu – wystąpiono między innymi o przeprowadzenie wywiadu kuratora w miejscu zamieszkania nieletniego, na okoliczność między innymi aktualnej sytuacji opiekuńczo – wychowawczej nieletniego, realizowania przez nieletniego obowiązku szkolnego, sytuacji osobistej, mieszkaniowej i rodzinnej, przebiegu zdarzenia z dnia 09.12.2020 r., podczas Młodzieżowego Strajku Klimatycznego związanego z interwencją policji oraz ewentualnych przesłanek do wszczęcia postępowania o demoralizacji nieletniego lub ograniczenie władzy rodzicielskiej – w terminie 7 dni. Sąd Rejonowy w Opolu wystąpił również do I Komisariatu Policji w Opolu o nadesłanie nośnika elektronicznego z zarejestrowanym obrazem i dźwiękiem interwencji dotyczącej nieletniego z dnia 09.12.2020 r. w Opolu, podczas Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, pełnej dokumentacji dotyczącej zabezpieczenia wyżej wymienionego protestu przez policję, a także wystąpiono o informacje na temat charakteru i formy wyżej wymienionego protestu, czy były w trakcie przemarszu protestujących stosowane przez policję środki przymusu bezpośredniego, czy w trakcie marszu policja przekazywała protestującym komunikaty za pośrednictwem urządzeń nagłaśniających – w terminie 14 dni.
Kurator zawodowy specjalista do spraw rodzinnych i nieletnich z Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Opolu, wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, w związku z koniecznością przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa COVID -19, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, podjął czynności w dniu 13.01.2021 r. w miejscu zamieszkania nieletniego, prosząc o numer kontaktowy do matki i nieletniego, w celu przeprowadzenia rozmowy telefonicznej oraz poprzez rozmowę telefoniczną w dniu 14.01.2021 r. z nieletnim i jego matką. Z informacji uzyskanej od kuratora zawodowego wynika, iż rozmowa z nieletnim i jego matką miała charakter spokojny. Kurator poinformował nieletniego i jego matkę, iż prowadzone są czynności w celu ustalenia przesłanek, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania o demoralizację.

Kurator w trakcie wykonywanych czynności nie straszył nieletniego, ani też nie wypowiedział słów, iż nieletniemu może grozić poprawczak – postępował natomiast zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Zarówno Kacper jak i jego mama obecna podczas wywiadu środowiskowego nie zgłaszają pretensji do przeprowadzającej go Kuratorki. – Kara poprawczaka pojawiła się rzeczywiście w momencie gdy Pani Kurator mówiła ogólnie o karach jakie mogą spotkać młodego człowieka – tłumaczy Kacper.

Z mojej strony jako autora artykułu „Poprawczak za poglądy, sąd za megafon – kolejne szykany młodych aktywistów”  https://tiny.pl/r1ttc

należą się zatem przeprosiny Pani Kurator za nadinterpretację poniższej wypowiedzi Kacpra:  

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.