Już niebawem finał przebudowy mostu w ciągu ulicy Kolejowej w  Ozimku. Już w maju skończą się utrudnienia dla  kierowców i pieszych.

– Przebudowy obiektów mostowych są kosztowne. Wartość tej, którą Powiat Opolski realizuje w Ozimku to ponad 3,2 mln zł. Ale na pokrycie połowy kosztów mamy dofinansowanie – zaznacza Henryk Lakwa, starosta opolski.
Powiat pozyskał je z subwencji Ministerstwa Infrastruktury.

Zakres prac przy tego typu inwestycjach jest bardzo szeroki. – Najważniejsze z nich to: wzmocnienie pomostu, wykonanie nowej izolacji, nowej nawierzchni jezdni, chodników i dylatacji* – mówi Piotr Rybczyński, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu. –  Do tej pory miał nośność – 30 ton, a po przebudowie będą to 42 tony – dodaje

Obecnie most jest nieprzejezdny, dla pieszych pozostawiono możliwość korzystania z chodnika po jednej stronie przeprawy.

– Prace przy modernizacji obiektu są już mocno zaawansowane – mówi Piotr Rybczyński. – Most powinien zostać przebudowany do maja.

Miał nośność – 30 ton, a po przebudowie będą to 42 tony – most w Ozimku

_________________
*Dylatacja to termin techniczny i gdyby ktoś nie wiedział, a był bardzo ciekaw, są to celowo utworzone szczeliny w danej konstrukcji budowlanej, które mają zapobiegać powstawaniu nadmiernych naprężeń w tych konstrukcjach, w związku ze zmianami temperatury i obciążeniami eksploatacyjnymi

 

Fot. Monika Kluf

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.