Zróbmy Muzelanikom w dniu ich Święta prezent: idźmy do muzeum. Jest okazja: mamy dziś pełną atrakcji  Noc Muzeów.

Z miłości do… to motyw przewodni dzisiejszej XII Opolskiej Nocy Muzeów. 18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów i Muzealników, święto ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.
Stwarza ono okazję, dla specjalistów od muzeów, do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju, oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy w myśl dewizy Rady:
“Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami”.

Noc muzeów to wyjątkowy czas, kiedy muzea w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza całkowicie za darmo, lub za drobną opłatą. W tym czasie, ilość zwiedzających znacznie rośnie. W większości miast, w których organizowana jest noc muzeów, można skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, która kursuje znacznie częściej, niż tradycyjna komunikacja nocna.

W Opolu w tym święcie uczestniczyć będzie osiem placówek. Przez ostatni tydzień przedstawialiśmy Państwu ofertę każdej z nich.

Jeszcze ostatnie uwagi od organizatorów.

A oto pełny program Nocy Muzeów w Opolu:

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.