W Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim rok szkolny rozpoczęło ponad 500 uczniów, w tym 142 pierwszoklasistów. W poniedziałek (4.09) odbyły się tam również obchody 70-lecia istnienia należącego do zespołu Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich.
Inauguracja roku szkolnego 2023/2024
Uroczystości otworzyła msza, która odbyła się o godz. 12.00 w kościele św. Rocha. Zaraz po jej zakończeniu nauczyciele, rodzice oraz uczniowie udali się do hali sportowej, aby wspólnie zainaugurować nowy rok szkolny i uczcić 70. urodziny dobrzeńskiego liceum. Akademię podzielono na dwie części: oficjalną i artystyczną. Część oficjalną rozpoczęło wprowadzeniu sztandaru oraz wspólne odśpiewanie hymnu.
Nowy rok szkolny w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim rozpoczęło ponad 500 uczniów, w tym 142 pierwszoklasistów. Jakie szkoły wybrali? Na pierwszym miejscu uplasowało się Publiczne Technikum, do którego dołączyło 51 uczniów, a na drugim Szkoła Branżowa, gdzie było to 50 uczniów. Natomiast świętujące jubileusz Liceum Ogólnokształcące ugościło w swoich progach 41 pierwszoklasistów.
– Uśmiechajcie się, bądźcie życzliwymi i miłymi oraz pamiętajcie o tym, co zawsze będę powtarzał: granice naszej wolności kończą się tam, gdzie zaczyna się wolność innych ludzi – podkreślał Piotr Worobiec, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim.
Po części oficjalnej przyszła kolej na część artystyczną, którą polonistka Lidia Majchrak poprowadziła z absolwentem Marcinem Luszczykiem. Konferansjerzy zabrali swoich gości w podróż przez siedem dekad istnienia liceum. W ten sposób widzowie poznali historię szkoły, jej losy w poszczególnych latach i perypetie właściwe dla poszczególnych czasów, w których funkcjonowała szkoła. Prezentację przepleciono występami, których tematyka nawiązywała do konkretnych dekad.
Najstarsze liceum wiejskie
Szkoła powstała w 1953 roku – jako pierwsze liceum w Polsce, które znajdowało się we wsi. Po 18 latach funkcjonowania zyskała imię Powstańców Śląskich. Do tej pory szkołą rządziło ośmiu dyrektorów: Roman Peer (1953-1977), Bożena Sachnik (1977-1981), Eugeniusz Finke (1981-1984), Jolanta Krupa (1984-1989), Tadeusz Rzepski (1989-1992), Maria Macukiewicz (1992-2001), Hubert Kołodziej (2001-2010), Dorota Gajda-Szczegielniak (2010-2022) i Piotr Worobiec (2022-nadal).
Na wydarzeniu pojawiło się wielu znamienitych gości, jak chociażby: Michał Siek (Opolski Kurator Oświaty), Szymon Ogłaza (członek Zarządu Województwa Opolskiego) czy płk. Tomasz Białas (dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej).
– Liczba uczestników na obchodach jubileuszu liceum przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Nawet nie spodziewaliśmy się, że będziemy dziś gościć tak liczną grupę wyjątkowych osób – mówił Piotr Worobiec. – To zaskakujące, jak ta szkoła zdołała wtopić się w środowisko i stworzyć wyjątkową atmosferę, która przyciąga ludzi. Kiedyś jeden z moich wychowanków zauważył, że w tym miejscu nauczyciele zawsze dbali o rozwój swoich podopiecznych bardziej niż sami podopieczni. To bardzo ważna cecha naszej szkoły.
Jubileusz był okazją nie tylko do świętowania, ale też do nadania szkolnej hali sportowej imienia Romana Peera – pierwszego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Dobrzeniu Wielkim. Przy drzwiach hali zawisła tabliczka upamiętniająca dyrektora, a zawiesiły ją tam jego dzieci, które znalazły się wśród gości wydarzenia. Wyróżniony został także Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki, który za swoje zasługi dla szkoły i ogromne zaangażowanie w jej rozwój otrzymał tytuł Przyjaciela Szkoły.
Oprócz jubileuszowej akademii w hali im. Romana Peera, na uczestników tego święta czekało też wiele innych atrakcji. Na boisku naprzeciwko szkoły odbyły się chociażby: występ mażoretek Seniorita, pokaz grupy cyrkowej Cudaki, pokaz Klubu Karate Kyokushin Ari i konkursy rzutów osobistych do kosza ze szkolną drużyną Dobrzeń Rockers. Wygląda na to, że szkoła kwitnie, a najstarsze liceum wiejskie w Polsce doczeka się jeszcze niejednego jubileuszu.
– W tym roku będziemy rozwijali współprace z nowymi firmami, szczególnie z firmami informatycznymi, ponieważ chcemy stworzyć nową pracownię multimedialną. Planów jest oczywiście jeszcze więcej – podkreślał Piotr Worobiec.
Powodzenia w nowym roku szkolnym!
fot. Natalia Kwosek
Zobacz także:
114. uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny w PSP Karłowice [GALERIA]