Dwunasta Noc Muzeów trwa w Opolu. Tłumy mieszkańców odwiedzają miejskie instytucje kultury, w których czeka masa atrakcji aż do północy. Motywem przewodnim wszystkim imprez jest hasło „Z miłości do…”

W Archiwum Państwowym opolanie mogą wybierać w imprezach z cyklu „Z miłości do… hazardu”. Na zwiedzających czekało kasyno w stylu dawnych lat i kilka gier.

– Dzisiaj jesteśmy historycznym kasynem, w którym urządzamy wieczór gier zakazanych. To m.in. „Faraon” i „Lancknech”, dwie wspaniałe karciane gry, przy których ludzie bardzo chętnie spędzali czas i tracili majątki na Śląsku, dlatego zostały zakazane. Król pruski cały czas ponawiał edykt i mówił o niewywiązywaniu się obywateli wobec niego. Ale ludzie grali dalej, a król zabraniał… – opowiada Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego.

– Edykt był wciąż ponawiany i wydawany w języku polskim po to aby ci najprostsi ludzie, niemówiący z języku niemieckim, mogli go zrozumieć. Dokument można dziś u nas zobaczyć na wystawie.

Jak się dowiedzieliśmy, gry były popularne wśród żołnierzy w czasie wojny 30-letniej do początku XX wieku.

Opolanie po zapoznaniu się z wystawą przy wejściu i rozwiązaniu krótkiego testu otrzymywali żetony uprawniające do zabawy.

CZYTAJ też: Z miłości do… muzeów. Dzisiaj (18 maja) XII Noc Muzeów w Opolu

– Chyba zaraz w coś zagramy, ale liczę bardziej na tata. Podoba mi się klimat tych pomieszczeń, czuję się trochę jak w schronie polskiego wojska – mówi Wojtek Napieraj.

Natomiast w sąsiednim Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych motywem przewodnim było hasło „Z miłości do… ludzi”. Uczestnicy, w tym najmłodsi, uczyli się przez zabawę na czym polegają prawa dziecka. Prócz wystawy „Nie ma dzieci, są ludzie… prawa dziecka to prawa człowieka”, trwają również warsztaty „Dzieci mają głos”.

Noc Muzeów potrwa w dziewięciu instytucjach do północy. Impreza jest częścią Dni Opola.

CZYTAJ: Dni Opola 2019. Tłumy mieszkańców bawią się w centrum miasta [ZDJĘCIA]

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.