Kolejna „Noc Muzeów” już w tym tygodniu z udziałem 10. placówek –  w sobotę, 14 maja, początek  o godz. 18 i potrwa do 23.59. Archiwum Państwowe w Opolu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej, Wieża Piastowska i Zamek Górny oraz Instytut Śląski. 

Niezwykle interesująco zapowiada się w Archiwum Państwowym: pełna mocy intelektualnej Noc Muzeów już w ten weekend. Wszyscy organizatorzy czekają na Gości.
Niech Moc będzie z nami. – A to moc szczególna – przyznaje prof. Mirosław Lenart dyrektor Archiwum

Czy wiesz jak kiedyś powstawały książki? Czym zajmowali się skryba, introligator lub iluminator? Tego wszystkiego możesz dowiedzieć się na warsztatach 14 maja 2022 r. o godz. 19:00. Warsztaty „I ty możesz zostać iluminatorem” przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Ale starsze również mile widziane.

– W Archiwum Państwowym w Opolu przez godzinę (od 19 do 20 ) będzie można z bliska przyjrzeć się jej najcenniejszemu zabytkowi – Księdze Głubczyckiej – zapowiada Aleksandra Starczewska-Wojnar.

Będą konkursy. np.:

Czytałeś Konopielkę Redlińskiego? Tak? To powiedz: jak miała na imię pani „uczycielka” w Taplarach? Pamiętasz? Tak?
Świetnie, w takim razie możesz przystąpić do naszego testu czytelniczego pod nazwą „Czy znasz swoją półkę z książkami?”, w którym zadamy Ci 30 podobnych pytań, dotyczących wybranych przez nas, wybitnych dzieł literatury polskiej i światowej.
Może to Ty okażesz się opolskim Mistrzem Czytania?
Test czytelniczy – dla osób w różnych grupach wiekowych – odbędzie się 14 maja br. w ramach Nocy Muzeów. Masz jeszcze czas, aby odświeżyć sobie słabiej zapamiętane utwory. Czytaj uważnie, bo pytania będą dość szczegółowe. Przeczytanie streszczenia absolutnie nie wystarczy!
Listę wybranych dzieł zamieszczamy poniżej:
Czy znasz swoją półkę z książkami?
Lista dla dorosłych
1. Jerzy Andrzejewski, Miazga
2. Miron Białoszewski, Pamiętnik z Powstania Warszawskiego
3. Leopold Buczkowski, Czarny potok
4. Michał Bułhakow, Mistrz i Małgorzata
5. Albert Camus, Obcy
6. Joseph Conrad, Szaleństwo Almayera
7. Maria Dąbrowska, Noce i dnie
8. Daniel Defoe, Przypadki Robinsona Kruzoe
9. Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie
10. Stanisław Dygat, Jezioro Bodeńskie
11. Umberto Eco, Imię róży
12. Gustaw Flaubert, Pani Bovary
13. Witold Gombrowicz, Transatlantyk
14. Joseph Heller, Paragraf 22
15. Aldous Huxley, Nowy wspaniały świat
16. Eugene Ionesco, Łysa śpiewaczka
17. Jarosław Iwaszkiewicz, Panny z Wilka
18. Franz Kafka, Proces
19. Tadeusz Konwicki, Mała apokalipsa
20. Maria Kuncewiczowa, Cudzoziemka
21. Mario Vargas Llosa, Rozmowa w „Katedrze”
22. Jack London, Martin Eden
23. Tomasz Mann, Czarodziejska góra
24. Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem
25. Gabriel Garcia Marquez, Sto lat samotności
26. Wiesław Myśliwski, Kamień na kamieniu
27. Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem
28. Marcel Proust, W poszukiwaniu straconego czasu. W stronę Swanna
29. Aleksandr Sołżenicyn, Archipelag Gułag
30. Lew Tołstoj, Anna Karenina

Moc, która pozwoliła tak świetnie ułożyć program w Archiwum Państwowym zmienia się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego w Moc receptury dobrego słowa – mówi dyrektor Katarzyna Mazur-Kulesza – W programie znajdziemy między innymi wykłady magistrów farmacji, którym zostały nadane intrygujące tytuły, takie jak – Szwarc, mydło i powidło, czyli dawne receptury aptekarskie, Spacer szlakiem opolskich aptek czy też Historia apteki miejskiej w pigułce. Ponadto wszystkich przybyłych czeka także zwiedzanie wystawy – Dawne opolskie kramy, apteki i drogerie. Podczas zwiedzania wszyscy zebrani będą mogli liczyć na miłą niespodziankę w postaci Szukaj intruza, czyli eksponatu spoza tematyki prezentowanych wystaw w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Na spostrzegawczych uczestników zabawy czekają upominki.

Organizatorzy zapraszają też do zabawy „Znajdź intruza”. Należy znaleźć na wystawach, w przynajmniej trzech z biorących udział w imprezie instytucjach, obiekt niepasujący do charakteru danej ekspozycji. Fakt odnalezienia Intruza zgłoś pracownikowi instytucji, który potwierdzi go pieczątką na ulotce. Na pierwsze 300 osób, które zbiorą po trzy pieczątki, czekają upominki.

Piorunujące wrażenie robi jak zawsze Tomasz Ciecierski z Politechniki Opolskiej z jedynego na świecie muzeum lamp rentgenowskich. – Będą  pioruny – zapowiada, i jak go znam: będą!

Uczestnicy Nocy Muzeów mogą skorzystaj z bezpłatnego autokaru, który będzie ich dowoził do muzeów.
Stegu Arena, odjazdy: 17:30 / 20:30 / 23:30
Muzeum Polskiej Piosenki, odjazdy: 18:00 / 20:00/ 21:00 / 23:00
Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej (Przystanek autobusowy w II Kampusie Politechniki), odjazdy: 18:30 / 19:30 / 2130 / 22:30
Muzeum Wsi Opolskiej, odjazdy: 19:00 / 22:00
Noc Muzeów w sobotę, 14 maja, rozpocznie się o godz. 18 i potrwa do 23.59.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.