Ośrodek diabetologii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu uzyskał akredytację INNODIA iVZW dotyczącą prowadzenia badań klinicznych w diabetologii dziecięcej.

– INNODIA iVZW (www.innodia.org) łączy ekspertów (badaczy akademickich, firmy farmaceutyczne, lekarzy oraz pacjentów) w dziedzinie cukrzycy, głównie z Europy. Pośredniczy między tymi, którzy chcą opracować nowe terapie, które umożliwią opóźnienie, a może nawet wyleczenie cukrzycy typu 1, a ośrodkami, które takie badania mogą prowadzić. Jednym z takich ośrodków jest nasz – wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Chobot, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału Pediatrii i uniwersyteckiej Kliniki Pediatrii.

– Akredytację uzyskaliśmy po weryfikacji przedstawionej przez nas dokumentacji i po wizycie komisji akredytacyjnej w naszym szpitalu. W cały ten proces zaangażowani byli pracownicy naszego ośrodka diabetologii dziecięcej i Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, za co serdecznie wszystkim dziękuję – podkreśla prof. Chobot. I wyjaśnia, że przyczyny cukrzycy typu 1 są nadal nieznane, a wzrost liczby chorujących jest ogólnoświatowym trendem. Tylko pod opieką opolskiego ośrodka (działającego w ramach Oddziału Pediatrii i Poradni Diabetologicznej dla Dzieci) jest ponad 300 pacjentów do 18. roku życia.

Prowadzone pod szyldem organizacji INNODIA iVZW badania nad cukrzycą typu 1 dotyczą m.in. odkrycia nowych czynników pozwalających przewidzieć ryzyko rozwoju tej choroby oraz opracowania nowych leków i sposobów zachowania wytwarzania insuliny.

– Dołączenie naszego ośrodka do tego certyfikowanego grona zwiększa szansę, iż najnowsze badania kliniczne nad nowymi terapiami trafią do USK w Opolu i dzięki temu do naszych pacjentów, dając im możliwość wczesnego, jeszcze na etapie badań klinicznych, skorzystania z terapii i udziału w opracowywaniu leków – komentuje prof. Chobot.

Dziecięca diabetologia w USK w Opolu już legitymuje się certyfikatem międzynarodowej sieci SWEET, co oznacza, że terapia cukrzycy u dzieci prowadzona jest wg zaleceń międzynarodowej organizacji zajmującej się diabetologią dzieci i młodych dorosłych ISPAD (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes).

Prof. Agata Chobot od 2022 r. jest członkiem Rady Doradczej ISPAD, przez 3 lata kierowała także grupą młodych naukowców JENIOUS ISPAD, jest też w zarządzie Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści diabetologii dziecięcej z naszego ośrodka każdego roku uczestniczą w organizowanych przez ISPAD szkołach młodych naukowców i profesjonalistów systemu ochrony zdrowia, przedstawiając na międzynarodowym forum projekty badawcze, które następnie realizują w naszym województwie.

Nowa akredytacja dla opolskiego USK

Fot. Edyta Hanszke-Lodzińska 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.