Opolskie Dziouchy wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych Oddział Opolski przygotowują wniosek o wpisanie umiejętności wytwarzania opolskiej kroszonki na listę krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zapytaliśmy, co ich do tego skłoniło.

– Chcemy żeby o opolskiej kroszonce dowiedział się cały świat – mówi z uśmiechem Sandra Murzicz z Opolskich Dziouch, które wspólnie z STL szykują wniosek.

Wnioskodawcy podkreślają, że to właśnie twórczynie i twórcy ludowi podtrzymują tę piękną regionalną tradycję ozdabiania jaj na Wielkanoc.

Kroszonka choć piękna, wciąż niedoceniana 

– Warto zauważyć, że kroszonki bardzo często tworzą panie. To taka praca, która jest ich pasją, często mało zauważalną. Kroszonki robią dla własnej przyjemości, dla rodziny, znajomych. Mało kiedy przychodzi im do głowy, żeby gdzieś je sprzedać, pochwalić się nimi szerzej… – zauważa.

– Być może mało wierzą w fakt, że robią coś niezwykłego. Uważamy, że trzeba to zmienić, ponieważ tak ozdobione jaja są piękne i niewiele regionów w Polsce, jak i na świecie może się poszczycić taką tradycją.

CZYTAJ TEŻ: Powstają kroszonki w MWO w Opolu. Trwa XXVIII Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskiej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Przypomnijmy, że zwyczaj drapania jaj, czyli zdobienia ich metodą rytowniczą, ma swoje korzenie w połowie XIX wieku – właśnie na Śląsku.

– Tutaj zaczyna się też rola tych dużych instytucji, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które powinno wspierać lokalnych twórców i ich osiągnięcia, tak aby promować je na szeroką skalę – podkreśla Sandra Murzicz.

Opolska kroszonka na liście krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego?

– Na szerszą skalę kojarzone są już tradycje kurpiowskie, kaszubskie, a ta opolska kroszonkarska wciąż jest niedoceniana i dość dobrze nieodkryta. Czas najwyższy by rozsławić na kroszonkę opolską.

CZYTAJ TEŻ: …na miarę naszych możliwości. „Wodzenie niedźwiedzia” na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Fot. Sandra Murzicz/Opolskie Dziouchy

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.