Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, natomiast w Polsce po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w poznańskim Muzeum Narodowym w 2003 roku. W 2022 roku Noc Muzeum wypada w nocy z 14 na 15 maja. Koordynatorem w Opolu jest tym razem Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Czynne będzie: Muzeum Śląska Opolskiego  Archiwum Państwowe w Opolu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej, Wieża Piastowska i Zamek Górny oraz Instytut Śląski  Wszystko to już w „Noc Muzeów” już w tym tygodniu w sobotę, 14 maja,  od godz. 18  do 23.59.

– Hasło tegorocznej imprezy to „Moc Kultury” – przypomina Renata Kobylarz-Buła  z CMJW – Zapraszamy do między muzealnej zabawy do zabawy „Szukaj intruza”. Należy znaleźć na wystawach, w przynajmniej trzech z biorących udział w imprezie instytucjach, obiekt niepasujący do charakteru danej ekspozycji. Fakt odnalezienia Intruza zgłosić trzeba pracownikowi instytucji, który potwierdzi go pieczątką na ulotce. Na pierwsze 300 osób, które zbiorą po trzy pieczątki, czekają upominki.

W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych będzie dużo o zwierzętach i ludziach, a bohaterem wydarzeń- filmu warsztatów plastycznych, także gry planszowej – będzie Miś Wojtek.

Tegoroczna odsłona nocy w naszym Muzeum będzie poświęcona… zwierzętom, a w szczególności jednemu – kapralowi Wojtkowi, który na zawsze zapisał się w historii Polskich Sił Zbrojnych. Ten syryjski niedźwiedź, wraz z 22. kompanią zaopatrywania artylerii 2 Korpusu Polskiego, przeszedł szlak bojowy z Iranu do Włoch i Wielkiej Brytanii. W tym czasie zdobył sympatię żołnierzy, stając się oddanym przyjacielem.- Szczegóły programu podała Natalia Kryjom. – Postać niedźwiedzia Wojtka pojawi się we wszystkich zaplanowanych przez nas wydarzeniach: wystawie czasowej, warsztatach plastycznych, rozmowie online, seansie filmowym i grze planszowej.

W Noc Muzeów w Opolu przygotowaliśmy specjalną ofertę, także dla najmłodszych. Pamiętaliśmy również o tym, że w Opolu gościmy całe rodziny z Ukrainy. Dlatego zapraszamy na warsztaty plastyczne pt. „Wojtek! Pomóż nam znaleźć drogę do domu”, które (po polsku i ukraińsku) poprowadzi Natalia Nosova. Ta pochodząca ze Lwowa artystka, która obecnie tworzy i pracuje w Opolu, zapraszając do wspólnej zabawy, pomoże wykonać ciekawe kolaże z różnych materiałów. Warsztatom plastycznym towarzyszyć będzie także rywalizacja przy grze planszowej.

 Pierwsze warsztaty rozpoczną się o godz. 18.00, a kolejne o 19.00. W tę noc dzieci mogą pójść spać nieco później…

Z przyjemnością dzieci oglądać będą także wszystko to co przygotowało Muzeum Wsi opolskiej. Tu program jest już tradycyjnie niezwykły i barwny. szczegóły przedstawił dyrektor Jarosław Gałęza.

✅Moc wiatru wody i ognia: zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego wiatraka z Dobrzenia Wielkiego, młyna wodnego z Siołkowic Starych, pokazy: sztuki kowalskiej oraz wyplatania koszy z wikliny.
✅Moc rękodzieła i kultury ludowej: pokazy, przędzenia na kołowrotku, wykonywania haftu krzyżykowego, malowania wzoru opolskiego.
✅Moc wyobraźni: warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły, tworzenia lalek motanek oraz zajęcia plastyczne (zajęcia otwarte).
✅Drugie życie przedmiotów zabytkowych. Spotkanie edukacyjne z
konserwatorem muzeum. Izba w zagrodzie „nyskiej”.
✅Nocne zwiedzanie: chałupy z Antoniowa, chałupy z Kozub, chałupy z Kup (dom wiejskiego krawca), chałupy z Dąbrówki Dolnej, chałupy z Radłowa, chałupy ze Starego Lasu, chałupy ze Sternalic (ekspozycja szkoły z pocz. XX wieku, kuźni z Ziemiełowic, kościoła z Gręboszowa, wiatraka z Dobrzenia Wielkiego.
18.00-20.00
✅Fotografia architektury – sztuka czy dokument? Podsumowanie pleneru fotograficznego w ramach konkursu “Zabytkowa architektura wsi opolskiej”.
18.15-22.00
✅Zielone świątki – opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach
(warsztaty plastyczno-teatralne, teatr cieni dla dzieci) Otwarte zajęcia
artystyczne dla dzieci, godziny spotkań: 18:15-19:00; 19:15-20:00;
20:15-21:00; 21:15-22:00 , zagroda „młyńska”.
18.30-19.30
✅Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie M. Górniak-Bardzik. Pokaz filmu dokumentalnego, Spichlerz ze Sławięcic.
19:00- 22:00
✅Smak tradycyjnego chleba: pokaz wypieku i degustacja chleba wypiekanego w zabytkowym piecu z Rudziczki.
19.00-23.59
✅Ciasteczka ze szpyrek czyli smaki z dzieciństwa naszych dziadków – pokaz kulinarny, chałupa z Kozub.
20.00-22.00
✅Moc muzyki czyli Slavograjka w zabytkowym kościele.
Prezentacja instrumentów średniowiecznych oraz koncert Zuzanny
Ciszewskiej. Kościół z Gręboszowa.
21.00-22.30
✅Moc światła i obrazu. Latarnia magiczna z Górek. Prezentacja slajdów, sala audiowizualna.

I jeszcze jedna placówka z programem bardzo spokojnym ale także interesującym . NCCP Muzeum Polskiej Piosenki. Anna Rapp zaprasza   zaprasza do oglądania  unikatowej wystawy stałej oraz na projekcję koncertu z otwarcia muzeum pt. „Hey i goście”.

 

Przypominamy, że uczestnicy Nocy Muzeów mogą skorzystaj z bezpłatnego autokaru, który będzie ich dowoził do muzeów.
Stegu Arena, odjazdy: 17:30 / 20:30 / 23:30
Muzeum Polskiej Piosenki, odjazdy: 18:00 / 20:00/ 21:00 / 23:00
Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej (Przystanek autobusowy w II Kampusie Politechniki), odjazdy: 18:30 / 19:30 / 2130 / 22:30
Muzeum Wsi Opolskiej, odjazdy: 19:00 / 22:00
Noc Muzeów w sobotę, 14 maja, rozpocznie się o godz. 18 i potrwa do 23.59.

Fot. melonik, CMZJMZ

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.