Popularny ostatnio temat korzystania z OZE, montażu paneli fotowoltaicznych oraz ogrzewania domów pompami ciepła niesie za sobą wiele pytań i wątpliwości. Można również spotkać, nieraz abstrakcyjne, przekonania i mity. Specjaliści z firmy SolarPlace, którzy od ponad 20 lat działają na rynku, pomogli obalić część tych mitów i zastąpić je faktami.

Mit 1. Pompa ciepła nie da rady ogrzać domu, z zamontowanymi kaloryferami.

To nie jest prawda. Domy w których są zamontowane grzejniki można z powodzeniem ogrzewać również pompami ciepła. Bardzo ważny w tym przypadku jest właściwy dobór urządzenia. Domy z zamontowanymi grzejnikami są zazwyczaj „bardziej wymagające” jeśli chodzi o dostarczane ciepło. Jedynie pompy ciepła renomowanych marek o najwyższych parametrach np. Mitsubishi, mogą sprostać temu zadaniu. Pompa ciepła, fotowoltaika? Poznaj fakty, nie wierz w mity
Obecnie na rynku Polskim jest wiele tanich pomp, o małej wydajności pracy w skrajnie niskich temperaturach, które nie sprawdzą się przy instalacji CO z grzejnikami. Przy wyborze pompy ciepła należy sugerować się odpowiednią wydajnością dla naszego klimatu.

Mit 2. Od paneli fotowoltaicznych zapali się dach.

To nie jest prawda. Przyczyną powstania pożaru dachu może być wadliwie wykonana instalacja fotowoltaiczna, niskiej jakości komponenty lub nieprawidłowe wykonane połączenia kablowe. W dobie boomu na fotowoltaikę, wiele firm oferowało takie usługi bez odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Warto podczas podejmowania decyzji o instalacji fotowoltaicznej wybierać firmy z doświadczeniem o długim stażu na rynku. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru, ważne są również coroczne przeglądy serwisowe, które pozwolą ocenić jakość użytkowanej instalacji.

Mit. 3. Panele fotowoltaiczne to panele fotowoltaiczne, producent nie ma znaczenia liczy się cena.

To również nie jest prawda. Jak w każdej branży cena = jakość. Przy wyborze paneli fotowoltaicznych należy kierować się przede wszystkim jakością, a dopiero później ceną. W branży fotowoltaicznej można skorzystać z tzw rankingu Tier-1, który to ranking przedstawia światowych producentów komponentów fotowoltaicznych. Sam fakt umieszczenia modułów w tym rankingu świadczy o wysokiej jakości produktu.

Mit 4. Gdy zabraknie prądu, w domu ogrzewanym pompą ciepła będzie zimno.

Po części to prawda – wszystko zależy jak długa będzie przerwa w dostawie energii elektrycznej. W obecnych czasach każda instalacja CO wykorzystuje w mniejszym lub większym stopniu energię elektryczną (pompki, sterowniki, itp.) W przypadku zaniku prądu nawet do 5 godzin, budynek ma w sobie wystarczającą ilość nagromadzonego ciepła, które pozwoli na utrzymanie komfortu cieplnego do ponownego włączenia zasilania z sieci.

Mit 5. Pompa ciepła pobiera tyle prądu, że trzeba mieć fotowoltaikę i jeszcze dopłacać.

To nieprawda. Pompa ciepła to urządzenie służące do ogrzewania budynków i wody, bazujące na energii pobieranej ze środowiska naturalnego. Jedynie około 25% energii potrzebnej do jej sprawnej pracy stanowi energia pobrana z sieci. Warto pamiętać, że na koszt ogrzewania budynku składa się wiele czynników takich jak izolacja termiczna budynku, temperatura zewnętrzna otoczenia, oczekiwana temperatura wewnętrzna w budynku czy długość sezonu grzewczego. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwoli na zminimalizowanie poboru energii z sieci.

Mit 6. Panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurny dzień.

To nie jest prawda. Panele działają również podczas zachmurzonego dnia, jednak w zdecydowanie słabszym zakresie. Efektywność instalacji fotowoltaicznej należy liczyć w skali roku. W każdym roku, produkcja prądu z paneli fotowoltaicznych będzie na innym poziomie. Jednak przyjmuje się w Polsce, że średnio z 1kW zamontowanych modułów fotowoltaicznych zostanie wyprodukowane 1000 kWh energii elektrycznej.

Mit 7. Pompę ciepła trzeba często serwisować, jest awaryjna, a przez to wzrastają koszty eksploatacji.

To również nie jest prawda. W zależności od producenta, pompę ciepła należy serwisować 1 raz w roku lub 2 razy w roku w okresie gwarancyjnym aby zachować ciągłość gwarancji. Są to przeglądy serwisowe a nie serwisy naprawcze. Pompa ciepła jest urządzeniem elektronicznym, które może ulec awarii, ale są to incydentalne przypadki. Istotnym aspektem jest całość wykonanej instalacji wraz z podłączeniem pompy ciepła. Warto postawić na pompę wysokiej jakości w której poszczególne składowe systemu są do siebie idealnie dobrane. Ważnym jest również wybór lokalnej firmy montującej, gdyż najistotniejszym elementem jest szybkość reakcji na ewentualne problemy z instalacją.

Tylko teraz w SolarPlace! 1000 ZŁOTYCH rabatu na zakup i montaż pompy ciepła. Odwiedź biuro SolarPlace w Dobrzeniu Małym.Pompa ciepła, fotowoltaika? Poznaj fakty, nie wierz w mity*Materiał partnerski

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie