Widać już efekty renowacji zabytkowego konfesjonału w kościele pw. Św. Marcina w Tarnowie Opolskim i wieńczącej go rzeźby. Zabytek był w bardzo złym stanie.
– Dotacja udzielona w ubiegłym roku przez Powiat Opolski pozwoliła na pokrycie prawie połowy kosztów renowacji – mówi Tomasz Piontek, proboszcz Parafii św. Marcina w Tarnowie Opolskim. – Udało nam się wykonać prace dosłownie ratujące ten XVII – wieczny zabytek.
Renowacji poddana została także wieńcząca konfesjonał XVII-wieczna figura św. Jana Nepomucena, patrona tajemnicy spowiedzi świętej, dlatego jest on przedstawiony z palcami na ustach. Ten gest symbolizuje zobowiązanie kapłana do zachowania tajemnicy spowiedzi.
Konfesjonał po renowacji odzyskał dawny blask. – Została przywrócona pierwotna kolorystyka i marmuracja. Również figura, która wkrótce wróci na swoje miejsce na zwieńczeniu konfesjonału, została oczyszczona z licznych przemalowań – wymienia proboszcz Piontek. – W liczącym 400 lat konfesjonale spowiadały się przez te wszystkie wieki tysiące, dziesiątki tysięcy parafian, to było i jest dla nich ważne miejsce. Najwyraźniej chcieli, by konfesjonał był przepiękny, bo sami wychodząc z niego stawali się piękni na duszy – podsumowuje.
– Powiat Opolski co roku ogłasza nabór na renowację zabytków, w zeszłym roku jedną z dwóch przekazaliśmy na renowację konfesjonału w Tarnowie Opolskim, bardzo pilną ze względu na jego stan – mówi Krzysztof Wysdak. – Trzeba go było wzmocnić, zabezpieczyć, pozbyć się szkodników drewna, przywrócić dawny wygląd i przeprowadzić renowacją wieńczącej go rzeźby św. Jana Nepomucena. Najlepiej przekonać się na własne oczy jakie efekty przyniosła renowacja, dlatego serdecznie zapraszam do kościoła w Tarnowie Opolskim.
Renowacja konfesjonału i figurki św. Jana Nepomucena kosztowała 100 tys. zł. Parafia wystąpiła do Powiatu Opolskiego o dotację na ten cel i otrzymała ponad 40 tys. zł z puli na ochronę zabytków, która jest jednym z zadań należących do powiatów – przypomina Henryk Lakwa, starosta opolski. – Jestem pod wrażeniem efektów – dodaje.
To nie pierwszy zabytkowy konfesjonał uratowany dzięki radnym i zarządowi powiatu opolskiego – przed kilkoma laty odnowienia doczekał się ten w Zagwiździu.
Fot. Monika Kluf, melonik