W dzisiejszym artykule zachęcamy Państwa do poświęcenia odrobiny czasu recyklingowi. Polega on na odzyskiwaniu surowców wtórnych i ich ponownym przetwarzaniu w procesie produkcyjnym, w celu uzyskania materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub innym. Podstawową zasadą recyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania tych samych materiałów, przy najmniejszym nakładzie surowcowym i energetycznym potrzebnym do ich przetworzenia. Recykling to oszczędność ograniczonych zasobów naturalnych, a także zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko.

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru, aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestają być odpadem, a stają się wartościowymi surowcami.

Przed każdym opróżnieniem kosza w domu stajemy przed dylematem, czy warto segregować, czy może nie ma to sensu i wrzucić wszystko do czarnego pojemnika? Jeżeli oddzielimy odpady surowcowe od pozostałych, to mają one szansę stać się nową ławką w parku, gazetą, słoikiem, czy doniczką.

Ponadto segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe – segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Rezygnując z segregowania, każdorazowo razem z workiem wypełnionym odpadami zmieszanymi, wyrzucamy do śmieci równowartość kilku złotych.

Jeden z najpowszechniejszych mitów na temat segregacji śmieci to przekonanie, że posegregowane odpady trafiają do jednej śmieciarki, która wszystko miesza, więc nasza praca idzie na marne. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne pojazdy odbierające posegregowane odpady mają podział na różne przegrody, do których trafiają poszczególne odpady. Inne rozwiązanie to odbieranie każdego typu odpadów przez inną śmieciarkę.
Biorąc pod uwagę czas rozkładu odpadów (rysunek poniżej) warto zainteresować się tematem i pomyśleć o recyklingu już na etapie zakupów. Kupujmy tylko tyle, ile naprawdę jest nam potrzebne. Na zakupy zabierajmy torbę wielorazowego użytku. Unikajmy produktów jednorazowych i zbędnych opakowań. Wybierajmy produkty w opakowaniach, które nadają się do recyklingu, albo są wykonane z materiałów biodegradowalnych.

Przedstawimy teraz Państwu jakie korzyści wynikają z ponownego przetwarzania najbardziej popularnych grup odpadów.

Tworzywa sztuczne, pozyskiwane z przerobu ropy naftowej, są groźne dla środowiska naturalnego, gdyż proces ich rozkładu wynosi  nawet kilka tysięcy lat. Porzucone, niezagospodarowane odpady uwalniają toksyczne substancje, które następnie przenikają do gleb i wód gruntowych. Niebezpieczne jest również samodzielne spalanie tworzyw sztucznych, z uwagi na uwalniane substancje trujące. Dlatego ważne jest przetwarzanie plastiku. Zamiast zużywać ropę, której zasoby są ograniczone i której wydobycie jest bardzo kosztowne, tworzywa sztuczne można ponownie wykorzystać – jako wysokokaloryczne źródło energii lub jako surowiec wtórny. Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Opakowania PET można przetwarzać na włókna i przędze, folie, oleje opałowe, a nawet meble.

Wykorzystanie makulatury ogranicza eksploatację drewna pochodzącego z lasów (tona makulatury pozwala oszczędzić 17 drzew). Ponadto powtórne wykorzystanie tony papieru, to oszczędność 1476 litrów ropy, 26 tys. litrów wody i 7 m3 miejsca na składowisku. Dodatkowo produkcja papieru z makulatury oznacza zmniejszenie zużycia energii o 75%, redukcję zanieczyszczenia powietrza o 74%, a ilości ścieków przemysłowych o 35%.

Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy 100 watowej żarówki! Szkło jest doskonałym surowcem wtórnym z uwagi na to, że może być przetworzone bezstratnie na identyczne opakowanie, jakim było poprzednio. Mimo że odpady szklane nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ich ponowne wykorzystanie niesie za sobą korzyści ekologiczne. Wykorzystanie stłuczki szklanej niweluje poziom emisji dwutlenku węgla i trujących związków, towarzyszących produkcji szklanych opakowań.

Aluminium podlega recyklingowi w 100%. Można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. Jest to o tyle ważne, że produkcja aluminium z rud jest relatywnie droga, a złoża boksytu nie odnawiają się. Dla przykładu, recykling aluminium pozwala ograniczyć zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z cyklem produkcji z rudy. Dlaczego warto odzyskiwać aluminium? Poprzez odzysk i recykling aluminium, zanieczyszczenie powietrza i zużycie energii zmniejsza się o 95%, a wód o 97%.

Recykling nie dotyczy tylko surowców wtórnych. Nie potrzebujesz swojej starej kanapy? Oddaj ją w dobre ręce. To samo tyczy się sprzętu RTV/AGD. Nie każdy może sobie pozwolić na kupno nowej lodówki lub pralki. Dzięki wymianie, Ty pozbędziesz się kłopotu, a ktoś inny ucieszy się z prezentu. Wymieniając, naprawiając i pożyczając przedmioty dajesz im szansę na drugie życie.

Podsumowując, przetwarzając surowce wtórne ograniczamy wykorzystanie surowców pierwotnych, co przyczynia się do ochrony naturalnych zasobów. Odzyskiwanie i przetwarzanie redukuje także ilość odpadów, tym samym ilość miejsca na składowiskach. Wreszcie, wykorzystywanie surowców, które są nośnikami energii, jest elementem oszczędnego gospodarowania energią. Mamy nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu każda osoba, która nie segreguje odpadów – od dziś zacznie je segregować, a osoby, które już praktykują to rozwiązanie, utwierdziły się, że ma to wielki sens i jak wiele dobrego robią dla naszego wspólnego środowiska.

Źródła:
https://naszesmieci.mos.gov.pl/sens-recyklingu
https://www.ekologia.pl/wiedza/zanieczyszczenia/recykling-odzysk-surowcow-wtornych,11033,5.html

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info