– Nie zamierzam dyskwalifikować aspiracji prezydentów miast do ich powiększania. Tylko jest pytanie: jakie są motywy? Nie można wzmacniać jednej jednostki samorządu terytorialnego kosztem drugiej – mówił podczas swego wykładu w Opolu prof. Jerzy Hausner, wybitny ekonomista, były wicepremier.

Zdaniem Hausnera, jeśli powiększenie wynika z faktu, że zarządzanie fragmentami jest trudniejsze ze względu na takie a nie inne ukształtowanie mapy i połączenie usprawni działanie, to jest to jakieś uzasadnienie. Jeżeli przyjmuje się, że podstawowym celem jest zysk – tak jak w przypadku Opola – to nie jest to rozsądne działanie.

– Na pewno na chwilę poprawi sytuację finansową  miasta, ale już za chwilę będzie ją pogarszało, biorąc pod uwagę wszystko to, co na miasto w konsekwencji spadnie. Ta operacja w przypadku Opola według mnie nie miała uzasadnienia – tłumaczył prof. Hausner.

Hausner powoływał się na pojęcie „sprawiedliwości terytorialnej”, które przejął do Niemców i Austriaków. Tam te rzeczy zapisane są w stosownych dokumentach. Na przykład w konstytucji Bawarii ten zapis mówi o tym, ze rozwój jakiegoś fragmentu, nie może odbywać się kosztem rozwoju innego terenu – Jeśli tak się to dokonuje, to ten który na początku z tego korzysta na końcu tak czy owak straci – mówił Hausner.

Cały wykład prof. Jerzego  Hausnera już niebawem na naszym portalu.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.