Kardiolog-elektrofizjolog dr n. med. Agnieszka Wojdyła-Hordyńska z USK w Opolu znalazła się w gronie osób prowadzących zabiegi transmitowane dla uczestników międzynarodowych warsztatów, zorganizowanych przez Narodowy Instytut Kardiologii.

Sukcesy opolskich kardiologów

Kardiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Agnieszka Wojdyła-Hordyńska dzieliła się doświadczeniem z przeprowadzania ablacji podczas międzynarodowych warsztatów.

Blisko 100 kardiologów z Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych wzięło udział w jubileuszowej, dziesiątej edycji Międzynarodowych Warsztatów Ablacyjnych, zorganizowanych  przez Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie (Aninie). W programie spotkania znalazło się wiele prezentacji i wykładów poświęconych nowym technikom ablacyjnym. Przewidziano również transmisję na żywo zabiegów ablacji wykonanych przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu medycznego.

Międzynarodowe Warsztaty Ablacyjne to największe tego typu wydarzenie o charakterze edukacyjnym i naukowym w naszej części Europy, w którym – poza lekarzami praktykami z Polski, licznym gronem profesorskim, konsultantami w dziedzinie kardiologii – wzięli także udział międzynarodowi eksperci związani z najlepszymi światowymi ośrodkami.

W trakcie dwudniowych warsztatów specjaliści przeprowadzili całą serię zabiegów przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu medycznego, m.in. Systemu Nawigacji Robotycznej Genesis, będącego pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie, systemu Farapulse do elektroporacji ujść żył płucnych, balonu RF Heliostar, elektrody Octaray i wielu innych. Całość była transmitowana na żywo prosto do sali konferencyjnej i online, dzięki czemu uczestnicy warsztatów mieli możliwość interaktywnego udziału w zabiegach i bieżącego kontaktu z zespołem elektrofizjologów.

Dr n. med. Agnieszka Wojdyła-Horodyńska razem z dr n. med. Patrycją Pruszkowską-Skrzep ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonały – podczas transmitowanych na żywo dla uczestników warsztatów zabiegów – ablację podłoża migotania przedsionków z zastosowaniem balonu RF.

– Ablacja serca jest małoinwazyjnym zabiegiem kardiologicznym, którego celem jest wyeliminowanie zaburzeń rytmu serca (arytmii). Ablacja, której nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „ablacio”, oznaczającego oddzielenie, odjęcie, jest metodą leczenia, polegającą na wytworzeniu w sercu mikroskopijnych blizn, co usuwa przyczynę arytmii. Ablacja nie wpływa jednocześnie na funkcję serca w całości – nie zaburza jego kurczliwości. Efekt terapeutyczny osiąga się przy użyciu ciepła (koagulacja) lub zimna (mrożenie) – wyjaśnia dr Wojdyła-Hordyńska i podkreśla, że zaproszenie do prowadzenia zabiegu podczas międzynarodowego wydarzenia, z udziałem znakomitych kardiologów z całego świata, było wielką przyjemnością i nobilitacją.

Sukcesy opolskich kardiologów

Zespół kardiologów – elektrofizjologów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, działający w ramach oddziału kierowanego przez prof. dr. hab. n. med. Marka Gierlotkę, rocznie wykonuje ok. 1000 zabiegów leczących zaburzenia rytmu serca.

– Kardiologia to jedna z dziedzin, którą w ostatnim czasie intensywnie rozwijamy w naszym szpitalu – zauważa dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa.

– Z jednej strony wynika to z potrzeb, bo choroby układu krwionośnego i serca zaliczane są do chorób cywilizacyjnych i liczba pacjentów z tymi schorzeniami systematycznie rośnie. Z drugiej strony mamy ambitny zespół specjalistów z tej dziedziny, którzy chcą się rozwijać zawodowo i naukowo, wprowadzając nowe techniki w praktyce klinicznej. To korzyść dla placówki, ale przede wszystkim dla mieszkańców województwa, którzy uzyskują na miejscu dostęp do tych najnowszych terapii – podkreśla dyrektor Kucharski.

– Zabezpieczenie mieszkańców w obszarze chorób serca i naczyń to cel, który chcemy zrealizować, budując na terenie szpitalnym Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Zabiegamy o sfinansowanie tej inwestycji z puli rządowej. Jest ona ważna dla pacjentów z naszego regionu, bo będą mieli dostęp do nowoczesnego leczenia. Zapewni ona także rozwój naszej kadry medycznej i kształcenie na najwyższym poziomie studentów kierunku lekarskiego – komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny.

Fot. NIK

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.