Ponad półtora miliona złotych kosztować będzie program Super Zebra, którzy zakłada modernizację bądź budowę nowoczesnych przejść dla pieszych. W Strzelcach Opolskich podpisano umowę z wykonawcą tych inwestycji w regionie. Pieniądze wyasygnował Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Tam także powstał pomysł programu.

Każdy samorząd mógł zgłosić maksymalnie 2 wnioski o realizację inwestycji. W Strzelcach Opolskich podpisano umowy związane z budową 12  inwestycji. Program finansowany jest z budżetu województwa opolskiego, ale czynione są starania aby został wpisany w tzw. finansowanie z funduszy europejskich. Prace prowadzić będzie Zakład Elektrotechniczny Alfa Miś i Wspólnicy.

– Przejścia realizowane są przy drogach wojewódzkich i gminnych – jeśli gmina nie posiada dróg wojewódzkich – informował Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. – Zadania na drogach wojewódzkich będą realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu, natomiast zadania na drogach gminnych będą realizowane przez wnioskujące samorządy gminne. Podpisujemy umowę z wykonawcą, który aż w dwunastu lokalizacjach będzie wykonywał te zadania. Zadania są proste. Polegają na poprawie bezpieczeństwa poprzez doświetlenie albo w uzasadnionych przypadkach pojawienie się sygnalizacji świetlnej właśnie na przejściach dla pieszych – wyjaśnił Szymon Ogłaza.

Super-Zebra rusza na opolskie drogi

 

– Pojawi się dwanaście przejść, w tym trzy z sygnalizacją wzbudzaną, pozostałe dziewięć inteligentnych z detekcją pieszego, informujące kierowców o zbliżaniu się osób do przejścia – informował Roman Miś, współwłaściciel z firmy Zakład Elektrotechniczny Alfa Miś i Wspólnicy. – Wszystkie przejścia powinny się pojawić do 30 listopada tego roku. Zależy nam, aby skorzystać z dogodnych warunków pogodowych. Prace projektowe już się zaczęły, jeśli uzyskamy wszystkie zgody, ruszamy z ich budową. Mam nadzieję, że do końca października zrealizujemy kilka przejść. Podpisujemy tę umowę przy największej strzeleckiej szkole podstawowej, która znajduje się przy bardzo ruchliwej ulicy Kozielskiej – wyjaśnił.

Super-Zebra rusza na opolskie drogi

– Ulica jest wyjątkowo ruchliwa. To DW 426, która stanowi dojazd do autostrady, a auta jeżdżą tu dniami i nocami. Najbardziej niebezpiecznie jest tutaj w dzień, gdzie mamy ogromny potok samochodów. Mamy nadzieję, że “Super Zebra”, która się tu pojawi poprawi bezpieczeństwo przy szkole – wyraził nadzieję Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich.

Super-Zebra rusza na opolskie drogi

W tej edycji zgłoszono 35 wniosków na kwotę niemal 4 mln złotych. Komisja wybrała do realizacji 14 z nich, bo w budżecie zaplanowano realizacje tych zadań do kwoty 1 670 000 zł.

W efekcie rozstrzygnięcia pierwszej edycji konkursu do listopada tego roku zostanie zmodernizowanych 14 przejść (wraz z przejściami w Opolu). Będą to przejścia w: Byczynie (ul. Zamojskiego), Gogolinie (ul. Krapkowicka i Strzelecka), Namysłowie (dwa przejścia na ul. gen. Sikorskiego), Pludrach (al. Wyzwolenia), Strzelcach Opolskich (ul. Kozielska), Niemodlinie (ul. Opolska), Nysie (ul. Bema i Jagiellońska), Dziergowicach (ul. Kozielska), Łączniku (ul. św. Walentego).

Super-Zebra rusza na opolskie drogi

FOT. UMWO, ZDW

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.