Thomas Oppermann, wiceprzewodniczący Bundestagu, spotkał się z marszałkiem Andrzejem Bułą oraz przewodniczącym sejmiku województwa opolskiego Rafałem Bartkiem. Głównym tematem była przyszła prezydencja Niemiec w Parlamencie Europejskim oraz przygotowania do nowego budżetu unijnego.

Thomas Oppermann pierwszy raz odwiedza Opolszczyznę. To również pierwsza oficjalna wizyta tego przedstawiciela parlamentu niemieckiego po złagodzeniu restrykcji związanych z koronawirusem. – Po trzech miesiącach zakazu wyjazdów, rozmawiałem z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble. Prosiłem go o złagodzenie zakazu wyjazdów zagranicznych dla naszych parlamentarzystów. Jestem pierwszy raz również na Śląsku. Kryzys nauczył nas tego, że nikt nie jest w stanie sobie poradzić z nim samodzielnie. Unia Europejska jest w trakcie realizowania i opracowywania pakietu pomocowego. Powinien on wzmocnić po kryzysie nasze regiony – mówi Thomas Oppermann. Tematem rozmów była również współpraca z mniejszością niemiecką na Śląsku Opolskim.

Marszałek województwa Andrzej Buła poinformował, że rozmawiano m.in. o Funduszu Odbudowy. – To są bardzo ważne wydarzenia i bardzo dobrze ułożone w czasie. Niemcy 1 lipca przejmują prezydencję, będą zarządzać relacjami w całej Unii Europejskiej. Sam fundusz wyniesie 750 miliardów euro. Jest on reaktywny względem rzecz naszych regionów. W trakcie najbliższego szczytu będą zapadały decyzje o podziale tych pieniędzy – zaznaczył Andrzej Buła. Dodał, że województwo opolskie przygotowuje się do skutecznego wykorzystania tych pieniędzy. Jednocześnie stwierdził, że w ostatnim czasie bardzo wyraźnie można było doświadczyć partnerstwa właśnie z Niemcami.

Przypomnijmy, że dwa nowoczesne respiratory, dzięki zaangażowaniu premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer, mógł szybko kupić – mimo braków na rynku – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Urządzenia zostały wyprodukowane w Nadrenii-Palatynacie, który jest regionem partnerskim województwa opolskiego.

Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa przyznał, że podczas wizyty rozmawiano także o działaniach mniejszości niemieckiej na rzecz regionu. – Tworzymy wiele inicjatyw, nasze projekty nie są zamknięte tylko do naszego środowiska. Powstające Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce będzie otwarte dla wszystkich.  Stanie się ono miejscem edukacji dla wszystkich zainteresowanych – dodał Rafał Bartek, który jednocześnie jest  Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.