Ryszard Druch cierpi na przypadłość, której na imię nostalgia. Dotyka ona wielu emigrantów. U Ryszarda objawia się tym, że co roku musi choć na tydzień przyjechać do kraju zza wielkiej wody. Pozostaje jednak artystą i nauczycielem z powołania, a to nie pozwala mu przestać rysować i nauczać.

I dlatego jego Druch Studio Gallery w Trenton (New Jersey) wraz z Miejskim Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu i opolskim nauczycielem-metodykiem Grzegorzem Pielakiem, od roku 2012 organizują warsztaty karykatury dla uczniów i nauczycieli szkół opolskich. Pierwsze odbędą się 26 listopada br. o 11:00 dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 11 a drugie 28 listopada br. o 16:00 dla nauczycieli w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu.

Ale to, temu pełnemu energii człowiekowi nie wystarcza.

– Zapraszam w środę 27 listopada 2019 r. o 13:00 do Muzeum Uniwersytetu Opolskiego ona prelekcję „Karykatura polska historycznie i osobiście”, którą będę miał zaszczyt wygłosić szczególnie dla moich szkolnych jak i studenckich koleżanek i kolegów, przyjaciół i znajomych z lat harcerskich a nawet dla tych, którzy krytykują moje rysunkowe satyry- informuje.

Ryszard znany jest ze swej pasji darczyńcy. Od lat przyozdabia wyszperanymi na amerykańskich targach staroci eksponatami pałac w Łosiowie .Tam właśnie w piątek 29 listopada br. odbędzie się „Artystyczna Jesień 2019 – Pałac w Łosiowie”.

– Otworzą ją Jarosław Nosal, dyrektor OODR oraz Henryk Zamojski I b. dyrektor tej placówki- informuje zainteresowanych Ryszard Druch. -W spotkaniu wezmą udział opolscy poeci: Harry Duda, Elżbieta Lisak-Duda,  Marek Wołyński i Zbigniew Krygiel. Wystąpią również gitarzyści: Tadeusz Pabisiak i Grzegorz Grunwald. Moją rolą będzie przedstawienie pokazu slajdów ilustrującego moją promocję kultury polskiej w USA. Będę miał również okazję przekazania Pałacowi w Łosiowie kolejnych darów – przedmiotów rzemiosła artystycznego do dekoracji wnętrz.

A my obiecujemy, że w miarę możliwości będziemy mu towarzyszyć, jeżeli nie z kamerą, to przynajmniej z aparatem fotograficznym i wszystko Państwu przekażemy.

Ryszard Druch (ur. w 1952 roku w Chełmnie) – Opolanin od 1961 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (historia, 1976). W latach 1977 – 1991 opolski nauczyciel i  instruktor harcerski.

W 1978 roku zadebiutował jako rysownik na łamach czasopism  „Opole” i „Motywy”. W roku 1988 został przyjęty do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie. Ma w dorobku ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw karykatury, ilustracji i malarstwa w Polsce, na Węgrzech oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka i tworzy od roku 1991.

Od roku 2001 zajmuje się promocją polskiej kultury i sztuki w Stanach Zjednoczonych organizując „Salony Artystyczne”, które od roku 2003 odbywają się w Druch Studio Gallery w Trenton (New Jersey), a niektóre w Opolu i innych miastach polskich.

A to już garść przypadkowo wybranych prac Ryszarda Drucha.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.