Na rynku w Białej od piątku (30 czerwca) do niedzieli (2 lipca) odbywały się VII Opolskie Targi Ekonomii Społecznej. Na uczestników wydarzenia czekała cała moc atrakcji. W programie m.in.: koncerty, pokazy rycerskie, kulinaria, pokazy taneczne, czy rękodzieło.

VII Opolskie Targi Ekonomii Społecznej

Są to VII opolskie Targi Ekonomii Społecznej, wydarzenie, które realizujemy już od 7 lat. Targi realizowane są w ramach projektu unijnego dotyczącego koordynacji sektora Skonomii Społecznej w województwie opolskim, co należy podkreślić, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej to Samorząd Województwa za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu koordynuje zadania związane z Ekonomią Społeczną. W związku z tym, że chcemy pokazać jak najwięcej zasobów, jak najwięcej potencjału III sektora, za każdym razem wybieramy inne miejsce na mapie województwa. Pierwsze targi odbyły się w Głuchołazach, więc za każdym razem staramy się zmienić miejsce, żeby dotrzeć do jak najszerszego grona osób. Kilka miesięcy będziemy analizowali, gdzie takie targi się mogą odbywać, dlatego, że to zależy od wielu czynników, między innymi od tego, na ile dana gmina z nami współpracuje, na ile włącza się również w działania z zakresu sektora Ekonomii Społecznej. Jest kilka czynników, które wpływają na to, że wybieramy akurat to miejsce – mówiła Agnieszka Gabruk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu

Pierwszego dnia imprezę rozpoczęły panele dyskusyjne.

Kolejnego dnia na biorących udział w imprezie czekał przemarsz i występ bialskich mażoretek. O godz. 15.00 odbyło się oficjalne otwarcie i po tym do godz. 19.00 odbywały się prezentacje ofert opolskich podmiotów ekonomii społecznej, a następnie wystąpili  Maraquia Music&Dance SHOW i Natalia Rygiel.

VII Opolskie Targi Ekonomii Społecznej

WYSTAWCY SOBOTA -1.07

  1. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu
  2. WARTOO Sp. z o. o. Niewidzialna przestrzeń
  3. Spółdzielnia Socjalna „Parasol” z Nysy
  4. ECO FAMILY NON PROFIT SP.ZO.O z Nowego Browińca
  5. Klub Integracji Społecznej-Centrum RE-Start z Opola
  6. Spółdzielnia Socjalna GRÓD z Byczyny
  7. Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach
  8. Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Społeczno-Zawodowego „Naprzeciw” z Głubczyc
  9. EKO LUBRZA NON-PROFIT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
    10.Bank Żywności z Opola

Ostatniego dnia atrakcji było równie dużo. Znów od godz. 15.00 do 19.00 odbywały się prezentacje ofert opolskich podmiotów ekonomii społecznej. Następnie miało miejsce wiele koncertów, wystąpili m.in.: Caludia i Kasia Chwołka, Freaky Boys, Zesół SEN, a gwiazdą wieczoru była Ania Wyszkoni.

WYSTAWCY NIEDZIELA -2.07

  1. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu
  2. WARTOO Sp. z o. o. Niewidzialna przestrzeń
  3. Spółdzielnia Socjalna „Eco-Invest” z Opola
  4. Spółdzielnia Socjalna „Parasol” z Nysy
  5. Klub Integracji Społecznej-Centrum RE-Start z Opola
  6. Spółdzielnia Socjalna GRÓD z Byczyny
  7. Fundacja na rzecz edukacji i rozwoju ratownictwa EDURES z Opola
  8. Nyskie Księstwo Jezior i Gór
  9. Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Społeczno – Zawodowego „Naprzeciw” z Głubczyc
  10. Opolska Rodzina z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu
  11. Gmina Biała stoisko promocyjne

VII Opolskie Targi Ekonomii Społecznej

Prezentujemy 3 warsztaty, które są w ramach naszej codziennej działalności statutowej. Jest to ważne dla gospodarstwa domowego, w ramach którego nasi podopieczni przygotowują przetwory z darów natury, czyli mamy syrop z kwiatów czarnego bzu, mamy powidełka śliwkowe, mamy miód z mniszka, a te przetwory są zapakowane w piękne skrzyneczki, które są robione w warsztacie stolarskim. Właściwie to grupa stolarska z warsztatu wielobranżowego, a wykańczane, opalane i malowane są z warsztatu rękodzieła artystycznego. Oprócz tego piękne torby, makramy, różnego rodzaju lampiony, zakładki, podkładki, poduchy, chusty. To wszystko są prace, które pozwalają promować naszą jednostkę, między innymi na takich wydarzeniach, jak coroczne Targi Ekonomii Społecznej, ponieważ jest część warsztatów, które mamy na co dzień, czy to warsztaty pielęgnacji terenów zielonych, czy to warsztat porządkowy, który nie zawsze jest do zaobserwowania w województwie opolskim. Oprócz tego, że możemy pokazać, co nasi podopieczni robią, to jeszcze będziemy prowadzić warsztaty tj. warsztaty wypalania w drewnie oraz warsztaty robienia zakładek makramowych – mówiła Wioletta Kardas, dyrektor Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Duże zasługi należy przypisać Burmistrzowi Białej – Edwardowi Plicko.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".