Likwidacja bramek, powrót flagi Unii Europejskiej na gmach urzędu wojewódzkiego i przywrócenie tradycyjnych nazw salom na pierwszym piętrze – to rzeczy dla nowej wojewody opolskiej oczywiste. Monika Jurek, która dzisiaj rozpoczęła urzędowanie zapowiedziała, że urząd ma być otwarty dla wszystkich.

Flagi unijne z urzędu usunął niesławnej pamięci wojewoda Adrian Czubak. Mimo wielokrotnych apeli działaczy KOD, mimo samowolnych prób przyozdabiania UW takimi flagami pozostał nieugięty. Tymczasem Monika Jurek poinformowała dziś na inauguracyjnej konferencji prasowej, że jest ambasadorką Unii Europejskiej i nie wyobraża sobie, aby na urzędzie wojewódzkim nie powiewała flaga Unii Europejskiej.

Podobnie z barierkami, które ustawiał Czubak, a które odgradzały obywateli od urzędu i utrudniały prace dziennikarzom. Już dzisiaj pierwsze znikły.

Monika Jurek zdaje sobie sprawę, że PiS oprotestuje jej działania ale zamierza wrócić do tradycyjnych nazw sal: Złota i Herbowa, które Czubak przemianował na Lecha Kaczyńskiego i Braci Kowalczyków niszcząc przy okazji zabytkowa substancję budowlaną.

-Trzy najważniejsze obszary, nie tylko dla mnie, ale myślę, że dla wszystkich mieszkańców województwa, to zdrowie, bezpieczeństwo i bliska memu sercu edukacja – mówiła Monika Jurek na konferencji prasowej. – Przez  5 lat nauczyłam się pracy urzędu. Myślę, że to będzie współpraca wzorcowa, przede wszystkim między urzędem wojewódzkim i marszałkowskim województwa opolskiego, a to będzie fantastycznie promieniowało na cały nasz region, samorządowców i mieszkańców.

Nie przewiduje rewolucji kadrowej, nie zwolni nagle wszystkich dyrektorów, choć jakieś zmiany na pewno okażą się konieczne. Ma już swojego, nie związanego z żadną opcja polityczną kandydata, któremu powierzy stanowisko Kuratora Oświaty – a później odbędzie się konkurs

Z samego rana nowa wojewoda odbyła godzinne spotkanie z ustępującym wojewodą Sławomirem Kłosowskim. Jak podkreślała, było to bardzo przyjazne i pożyteczne spotkanie. Kłosowski przedstawił jej obszerny i szczegółowy raport o stanie województwa, i o rzeczach wymagających jak najszybszych działań. – Pan wojewoda zwrócił uwagę na pewne rzeczy dotyczące na przykład bezpieczeństwa na Kanale Gliwickim – mówiła. – Myślę, że dużo więcej się dowiem spotykając się, jeszcze dzisiaj z kadrą kierowniczą, z osobami zarządzającymi wydziałami.

Nie wiadomo na razie, kto będzie wicewojewodą.

Monika Jurek zakończyła konferencję życzeniami na nadchodzące święta. – W tych magicznych dniach Bożego Narodzenia pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom Opolszczyzny. Niech te Święta będą czasem radości, spokoju i szczęścia w gronie najbliższych.

Monika Jurek – Wojewoda Opolski

W roku 1992 uzyskała tytuł magistra matematyki na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła studia podyplomowe – w Wałbrzychu w zakresie organizacji i zarządzania – menedżer w oświacie, a także w Gnieźnie w zakresie nadzoru pedagogicznego z elementami ewaluacji oraz edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Od lat związana z oświatą, będąc nauczycielką matematyki, oligofrenopedagożką oraz menedżerką oświaty.
Przez 15 lat była dyrektorką Zespołu Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu. Przez 5 lat była dyrektorką Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.
Ma bogate doświadczenie w edukacji, sprawach społecznych, a także rozwiązywaniu problemów rodzin, kobiet, młodzieży, seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz w pracy samorządowej, zarówno jako radna Rady Miejskiej w Brzegu, radna Rady Powiatu, jak również jako członek Zarządu Powiatu Brzeskiego.

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.