W trakcie obrad radni uroczyście pożegnali Romana Kolka, gościli komendanta posterunku policji w Dobrzeniu Wielkim oraz przyjęli szereg uchwał. Poruszono także temat spisu powszechnego.

Wizytę na sesji złożył Mieczysław Luty z Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim. Komendant przedstawił szczegółowe sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie działania podległego mu posterunku w 2020 roku.

– W mojej ocenie stan bezpieczeństwa w rejonie jest bardzo dobry – mówił komendant. – Wyniki są zadowalające, wykrywalność wynosi niemal 75 proc. i mogę zaryzykować stwierdzenie, że jest najlepsza w całej Komendzie Miejskiej, jeśli chodzi o komisariaty podległe. – Chciałbym podkreślić ciężką i rzetelną pracę policjantów. Policja nie jest od tego żeby ją lubić, ale nie spotkałem się z sytuacją, żeby ktoś zwrócił się do nas o pomoc i jej nie otrzymał.

Podziękowania dla Romana Kolka

W planie sesji znalazły się również podziękowania dla Romana Kolka, który od dziesięciu lat pełnił funkcję wicemarszałka województwa opolskiego. Wicemarszałek złożył rezygnację z pełnionej funkcji, by wrócić do wykonywania zawodu lekarza anestezjologa.

– Chciałbym podziękować za zdecydowane stanowisko zajęte w temacie, który u nas się dział w 2016 roku – mówił wójt Piotr Szlapa. – Za nadzór nad Stobrawskim Centrum Medycznym z racji funkcji, którą pan marszałek pełnił i za to, że był dla nas człowiekiem w każdym calu.

Piotr Szlapa:

– To dla mnie wielki zaszczyt odbierać takie ciepłe słowa – odpowiadał Roman Kolek. – Zdaję sobie sprawę, że ten trudny dla waszej gminy etap związany z zamachem na samorządność i przejęciem części terenów, nie przez wszystkich jest postrzegany jednoznacznie. Ja od samego początku miałem określone zdanie na ten temat. Uważałem, że to jest coś, co burzy ład i porządek w demokratycznym państwie prawa. Cieszę się, że mogłem być w różnych sytuacjach pomocny, ale mam niedosyt, że nie udało się tego procesu zatrzymać. Życzę wam żebyście nie mieli więcej takich problemów, jak ten związany z podziałem terytorium gminy, żebyście się rozwijali i mogli znowu nabrać rozpędu.

Roman Kolek:

 

W trakcie obrad radni podjęli następujące uchwały:

• budżet gminy Dobrzeń Wielki na rok 2021 oraz Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2021–2024 (w wydatkach bieżących m.in. dotacja na budowę szybu windowego w GOK-u dla potrzeb osób niepełnosprawnych),

• uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom pełniącym funkcje kierownicze, przyznania zwolnienia od obowiązku realizacji tych zajęć, a także w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku,

• uchwała w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy (nieruchomości gruntowe w Dobrzeniu Małym),

• uchwała w sprawie nabycia nieruchomości na własność gminy (wykup nieruchomości gruntowych w Chróścicach na potrzeby wysypiska śmieci),

• uchwała w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Dobrzeń Wielki,

• uchwała w sprawie uchwalenia planu odnowy miejscowości Chróścice na lata 2021-2027,

• uchwała w sprawie wykazu kąpielisk na rok 2021 na terenie gminy Dobrzeń Wielki oraz określenia sezonu kąpielowego.

Narodowość śląska i niemiecka na spisie powszechnym

Na zakończenie sesji przewodniczący Roman Kołbuc odczytał dwa pisma przekazane do Rady Gminy Dobrzeń Wielki. Oba dotyczyły tegorocznego narodowego spisu powszechnego.

– Integralną częścią spisu (…) będą również pytania dotyczące narodowości i języka używanego w domu – napisał Rafał Bartek, przewodniczący TSKN. – Niestety zbiorowa pamięć o trudnych doświadczeniach historycznych minionego wieku (…) przywołuje wśród mniejszości narodowych i etnicznych szereg obaw, co do przekazywania w trakcie spisu danych. Nadal w różnych środowiskach, zwłaszcza u osób starszych zauważalny jest lęk przed podaniem urzędnikom spisowym swojej narodowości, przynależności etnicznej, języka domowego lub wyznania.

Przewodniczący TSKN zwrócił się z prośbą do radnych, by informowali mieszkańców gminy o bezpieczeństwie danych przekazywanych w trakcie spisu oraz o możliwości deklarowania w nim narodowości niemieckiej.

W podobnym tonie wypowiedział się Jerzy Gorzelik, przewodniczący Stowarzyszenia Ruch Autonomii Śląska.

– Narodowość śląska nie znalazła się na podstawowej liście opcji. Jej wybór wymaga zaznaczenia odpowiedzi „inne” i następnie wpisania „śląska”. Utrudnienie to może deformować obraz identyfikacji respondentów. Wobec tego zagrożenia zachęcamy (…) radnych do poinformowania mieszkańców o możliwości deklarowania narodowości śląskiej.

Fot. Justyna Okos

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze