Od 9 kwietnia można będzie głosować na projekty w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak poinformował marszałek Andrzej Buła, ze 128 projektów zgłoszonych do budżetu 28 odrzucono. 12 nie spełniało wymogów formalnych, a 16 merytorycznych.

Na pozostałych 100 głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy województwa, niezależnie od wieku – ale dzieci i młodzież do 16. roku wyłącznie za zgodą rodziców.

Powody odrzucenia to najczęściej zbyt mała liczba podpisów popierających projekt, zły formularz lub zbyt wysoki koszt realizacji projektu. Przypomnijmy, że nie powinien przekraczać 150 tys. zł.

– Już w pierwszej edycji mieszkańcy pokazali, że warto uczestniczyć w procesie podziału budżetu województwa opolskiego. Idea, aby zaangażować mieszkańców w decyzje, na co wydać pieniądze, sprawdza się. Teraz rozpoczyna się rywalizacja. To właśnie mieszkańcy wybiorą to, co ich interesuje – powiedział marszałek Andrzej Buła.

Z kolei członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka podkreślił, że zgłoszone pomysły dotyczą wszystkich grup społecznych. – To zarówno dzieci, jak i młodzież oraz seniorzy. Pomysły dotyczą kultury, straży pożarnej, rolników czy sportu. Chcemy wydobyć pokłady zaangażowania, jakie są w naszych mieszkańcach – zaznaczył Konopka.

Najwięcej pomysłów w ramach zadań subregionalnych zgłosili mieszkańcy subregionu głubczyckiego, prudnickiego oraz krapkowickiego. Marszałek Buła zauważa, że to właśnie w tych miejscowościach najskuteczniej głosowano w trakcie pierwszej edycji.

Wśród dopuszczonych są także projekty z Powiatu Opolskiego.

A oto pełna lista dopuszczonych projektów:

pozytywna (link do spisu)

Głosowanie na projekty, które pozytywnie przeszły weryfikację, potrwa od 9 do 29 kwietnia br. Głosować można wrzucając kartę do urny w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego i w punktach informacyjnych znajdujących się w każdym powiecie. Głos można oddać również elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej: https://budzet.opolskie.pl/ lub korespondencyjnie na adres urzędu marszałkowskiego.

Wyniki głosowania będą znane do 30 maja tego roku.

 

Udostępnij:

O Autorze

Redaktor, dziennikarz, fotoreporter.

Wyłączono komentarze