Marszałek Województwa Opolskiego rozpoczął 19 sierpnia oficjalną wizytę w Nadrenii-Palatynacie – niemieckim regionie partnerskim województwa opolskiego – informuje rzeczniczka Gabinetu Marszałka Violetta Ruszczewska. Wizyta związana jest z obchodami 20-lecia podpisania umowy partnerskiej pomiędzy naszymi regionami.

Swój pobyt w Nadrenii Palatynacie marszałek Andrzej Buła rozpoczął od spotkań  z prezydentem Landtagu Nadrenii- Hendrikiem Heringiem oraz Heike Raab, Sekretarz Stanu w Kancelarii Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu. W spotkaniach i rozmowach marszałkowi towarzyszył Konsul Generalny RP Jakub Wawrzyniak.

Dyskusje polityków zdominował temat tragedii, jaka niedawno miała miejsce w Niemczech. Powódź stulecia najbardziej dotknęła nasz region partnerski. Podczas kataklizmu życie straciły 133 osoby. Straty materialne szacuje się kilkadziesiąt miliardów euro. Rozmawiano także o pandemii o i tym, jak władze naszych regionów starały się pomagać mieszkańcom w tym czasie. Marszałek Andrzej Buła opowiadał o opolskich projektach, dzięki którym wsparcie uzyskały wszystkie szpitale w regionie, mówił też o pomocy dla nauczycieli i szkół w procesie zdalnego nauczania.

Wspólnie z Prezydentem Landtagu Andrzej Buła zwiedził również zorganizowaną przez Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji wystawę „Władysław Bartoszewski (1922-2015) Pod prąd – Pamięć – Pojednanie – Dialog kultur”.

Wieczorem 19 sierpnia odbyła się  uroczysta gala z okazji finisażu tej wystawy, podczas której marszałek wręczyła także Odznaki Honorowe „ Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

20 lat owocnego partnerstwa

Ze względu na ograniczenia pandemiczne w imprezie uczestniczyło jedynie 45 zaproszonych gości, w tym Hendrik Hering, Prezydent Landtagu Nadrenii-Palatynatu, Heike Raab – Sekretarz Stanu w Kancelarii Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu, Jakub Wawrzyniak, Konsul Generalny RP, dr Marcin Barcz, kurator wystawy, deputowani reprezentujący wszystkie partie polityczne zasiadające w Landtagu Nadrenii-Palatynatu, przedstawiciele najważniejszych instytucji kraju związkowego, organizacji polonijnych oraz przyjaciele województwa opolskiego.

Uroczystość rozpoczęto minutą ciszy ku pamięci ofiar ogromnej tragedii, powodzi stulecia, która dotknęła przed ponad miesiącem Niemcy, a przed wszystkim nasz region partnerski Nadrenię-Palatynat. Ku czci tragicznie zmarłych wybrzmiały dźwięki trąbki. Opolski muzyk Fabian Kurpiela wykonał utwór „Cisza”.

20 lat owocnego partnerstwa

Podczas gali marszałek Andrzej Buła wręczył czterem osobom Odznaki Honorowe „Za zasługi dla województwa opolskiego”. Odznaki, za szczególny wkład w promocję Śląska Opolskiego w Niemczech oraz wieloletnie działania w ramach i na rzecz współpracy pomiędzy województwem opolskim a Nadrenią-Palatynatem, otrzymali:

·       Bettina Münch-Rosenthal – inicjatorka i realizatorka wielu opolsko-niemieckich projektów edukacyjnych i młodzieżowych;

·       Anton Viktor Wyrobisch – pochodzący z Dobrzenia Wielkiego, dziś mieszkający w Trewirze propagator kultury polskiej i śląskiej w Niemczech;

·       Günter Kostorz – pochodzący z Zawadzkiego, dziś w Moguncji, od lat społecznie zaangażowany w większość wydarzeń, wpisujących się we współpracę międzyregionalną;

·       Jakub Wawrzyniak – konsul RP w Kolonii, od lat angażujący się m.in. w promocję kultury polskiej i opolskiej w Niemczech.

Uroczystość w Kancelarii Związkowej uświetnili muzycznie nauczyciele i uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu: Katarzyna Husiak, Miriam Powrósło, Kamil Labusga oraz Fabian Kurpiela.  Zwieńczeniem oficjalnej w Nadrenii Palatynacie będzie dzisiejszy koncert w Trewirze z udziałem opolskich muzyków.

20 lat owocnego partnerstwa

Foto: ©Kancelaria Kraju Związkowego Nadrenii Palatynatu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.