Dwa dni trwał XXXI Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej – Opolskie Kroszonki i Pisanki 2022. Rozstrzygnięcie tradycyjnie na Jarmarku Wielkanocnym w Muzeum Wsi Opolskiej. 

– Zmieniła się nazwa – już nie tylko kroszonki, jak dotychczas, ale i pisanki – informuje etnograf Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej. – Obie te umiejętności zostały wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego i postanowiliśmy je obydwie uczynić współodpowiedzialnymi za to co się dzieje.

W piątek zmagały się dzieci i młodzież, w sobotę dorośli. Obydwie kategorie rozgrywano w wersji hybrydowej. Część uczestników przyszła i wykonywała swe prace na miejscu. Większość jednak dostarczyła już gotowe prace. W ubiegłym roku z powodu pandemii dopuszczalna była tylko ta druga możliwość.

Niewiele się natomiast zmieniło jeśli chodzi o wzornictwo. Dominuje oczywiście tradycyjny rytowniczy wzór opolski na kroszonkach, a na pisankach wzór wołyński i huculski.

– Sporo mieszkańców Opolszczyzny ma swe korzenie właśnie w tamtych regionach i kultywują tamtą tradycję – wyjaśnia Jasiński. – Na Wołyniu i na Huculszczyźnie też jest tradycja zdobienia jaj na Wielkanoc.

Na zwycięzców  wśród  dzieci czekają nagrody rzeczowe – bony do Empiku. Dorośli otrzymają nagrody finansowe. – Mamy w puli 7 tysięcy złotych, więcej niż w roku ubiegłym – mówi Jasiński.- W sumie w konkursie uczestniczy blisko 120 osób. Są oczywiście faworyci.

Fot. melonik

 

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.