Mniejszość niemiecka apeluje o poparcie w wyborach parlamentarnych. Aktualnie ma jeden mandat w Sejmie RP. Ten mandat nie jest przypisany MN na stałe.

Walne Zebrania Delegatów  Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim wystosowało apel w którym czytamy:

„Wybory parlamentarne to obok wyborów samorządowych historycznie patrząc najważniejsze wybory, w których jako pełnoprawni obywatele RP – członkowie Mniejszości Niemieckiej bierzemy udział. Od czasu przemian ustrojowych w Polsce posiadamy reprezentację w polskim parlamencie, troszczymy się o ochronę i respektowanie praw mniejszości narodowych i etnicznych, o rozwój naszego Heimatu (regionu). Dzięki tej wieloletniej aktywności po ciężkich latach komunizmu Mniejszość Niemiecka odzyskała swoją podmiotowość i odbudowała tożsamość.

W ostatnich latach w powszechnej świadomości społecznej zakorzeniło się przekonanie, że Mniejszość Niemiecka ma zagwarantowane w  Sejmie RP miejsce dla jednego posła. Jest to błędne przekonanie! (Tak nie jest!) Jako komitet wyborczy wyborców mniejszości narodowej jesteśmy zwolnieni z obowiązku przekroczenia 5% progu wyborczego w skali kraju, musimy jednak przekroczyć ten próg w skali województwa. Dlatego tak duże znaczenie ma silna drużyna. Drużyna składająca się z osób oddanych Mniejszości Niemieckiej. Owa drużyna, to jednak nie tylko sami kandydaci do Sejmu i Senatu. To także wszystkie osoby wspierające kampanię oraz oddani sercem członkowie i działacze mniejszości niemieckiej, którymi jesteście właśnie Wy! Zaangażowanie każdego z Was ma znaczenie. Razem tworzymy silną drużynę, której, jak pokazują wyniki wyborów samorządowych z 2018 roku ludzie ufają która jest sprawdzona w działaniu i ma konkretny program dla mieszkańców Opolszczyzny. Jest to naszym wielkim atutem!

Posiadanie własnych reprezentantów w parlamencie daje nam gwarancję, że przestrzeganie
i respektowanie naszych praw będzie na bieżąco monitorowane i weryfikowane, a w razie niebezpieczeństwa naruszenia tych praw, możliwa będzie szybka i skoordynowana reakcja.
Jako Mniejszość Niemiecka jesteśmy ważną częścią polskiego społeczeństwa, funkcjonującą
w oparciu o polskie prawo, w tym najważniejszy polski akt prawny, którym jest Konstytucja. Korzystajmy więc w pełni z naszych ustawowych praw i zaangażujmy się w kampanii na rzecz naszych kandydatów do polskiego parlamentu! Inne mniejszości narodowe i etniczne w Polsce zazdroszczą nam naszych struktur organizacyjnych, posiadania przez nas przedstawicieli
w samorządach wszystkich szczebli oraz reprezentacji w parlamencie. To jest naszą siłą, ale wymaga ona od nas wszystkich stałego zaangażowania i wzajemnego wsparcia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli aktywni przy urnach wyborczych i poszli licznie zagłosować w wyborach parlamentarnych!

W związku z tym zwracamy się do Was z prośbą o pomoc i wsparcie w czasie kampanii parlamentarnej. Wasze zaangażowanie ma fundamentalne znaczenie w tych wyborach.
Jesteśmy Mniejszością Niemiecką, wspólnotą ludzi przyznającą się do swojej niemieckości i żyjącą nią na co dzień. Każdy z Was wie najlepiej, z jakimi problemami każdego dnia musi się zmagać Wasza miejscowość, gmina i powiat. Dlatego też każde Wasze wsparcie, począwszy od rozmów
w gronie rodziny i znajomych, a skończywszy na przekazywaniu ulotek kampanijnych, wieszaniu plakatów wyborczych i innej pomocy organizacyjnej, będzie bezcenne i ma ogromne znaczenie dla naszego wyniku wyborczego. Wszelka pomoc i każde wsparcie jest ważne,

Bądźmy silni razem i wybierzmy jesienią kandydatów z Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszości Niemieckiej!”

Mniejszość niemiecka prosi o poparcie w wyborach parlamentarnych i godne upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej w 75. rocznicę

Walne Zebranie wystosowało także apel w sprawie 75 rocznicy Tragedii Górnośląskiej

„Jako mieszkańcy historycznej części Górnego Śląska mamy świadomość, że tragiczne wydarzenia  roku 1945 były konsekwencją II wojny światowej, rozpoczętej we wrześniu 1939 roku atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę. Boleśnie i z pokorą przyjmujemy fakt, że właśnie z niemieckiej ziemi wyszła ta najokrutniejsza z wojen, która wsparta zaledwie dwa tygodnie później agresją ZSRR przerodziła się w konflikt światowy. Bólem przejmuje nas pamięć o dziesiątkach milionów ofiar tej wojny i polityki nazistowskiej III Rzeszy. Wiemy jak długa po wojnie była droga do polsko-niemieckiego pojednania i jak ważne były w tym zakresie zarówno miejsca pamięci, gesty, symbole jak i słowa.

Zbliżający się rok 2020 to nie tylko rok 75 rocznicy zakończenia tej ludobójczej  wojny,  ale również rok 75 rocznicy Tragedii Górnośląskiej –  czasu w którym okrucieństwo wojny dotknęło mieszkańców Górnego Śląska i innych regionów zamieszkiwanych przez ludność niemiecką. Wydarzenia te, przez długie lata były tematem tabu, mówiło się o nich jedynie w zaciszu domowym. Mniejszość Niemiecka od początku swojego działania była ogromnie zaangażowana w zapisanie pamięci o tych wydarzeniach w świadomości społecznej, choćby poprzez budowę pomników czy upamiętnianie tablicami ofiar II wojny światowej. Wciąż jednak wiele miejsc i historii, czeka na swoje opowiedzenie czy też na symboliczną tablicę upamiętniającą.

W  związku z powyższym, odpowiadając na rezolucję Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych z dnia 11 maja 2019 r., apelujemy do członków TSKN, do samorządów lokalnych i ludzi dobrej woli o to, aby o takie historie i miejsca wypierane, czy też już dzisiaj wyparte z pamięci zadbać. Rok 2020 będzie ku temu szczególną okazją.”

Mniejszość niemiecka prosi o poparcie w wyborach parlamentarnych i godne upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej w 75. rocznicę

Zarząd TSKN

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.