Rząd Mateusza Morawieckiego wprowadza nowy program oszczędnościowy, który ma nam zapewnić stabilną finansowo jesień życia. PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to dobrowolny system gromadzenia środków na emeryturę, który ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 r.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być receptą na kulejący system emerytalny. Ich celem jest przede wszystkim poprawienie bezpieczeństwa finansowego przyszłych emerytów. Już teraz świadczenia emerytalne są niewystarczające dla wielu seniorów, a w kolejnych latach sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Pierwsi uczestnicy będą mogli przystąpić do programu już w połowie przyszłego roku. Pieniądze zgromadzone w PPK będą prywatną własnością członka programu, a wpłat będzie dokonywać zarówno pracodawca, jak i pracownik. Przewidziano także dodatkowe dopłaty z budżetu państwa.

Wartości składek przedstawiają się następująco:

  • Podstawowa składka pracownika – 2% wynagrodzenia
  • Dobrowolna dodatkowa składka pracownika – do 2,5% wynagrodzenia
  • Podstawowa składka pracodawcy – 1,5% wynagrodzenia
  • Dobrowolna dodatkowa składka pracodawcy – 2% wynagrodzenia
  • Jednorazowa składka powitalna z budżetu państwa – 250 zł
  • Roczna dopłata z budżetu państwa – 240 zł

Przygotowano także możliwość obniżenia składki dla osób z niskimi zarobkami. Pracownik, którego pensja jest niższa niż 120% minimalnego wynagrodzenia, będzie mógł obniżyć wartość wpłaty do 0,5%.

Zgromadzone środki zostaną wypłacone po 60. roku życia – 25% jednorazowo, reszta w 120 miesięcznych ratach. Pieniądze, które nie zostaną wypłacone, będą dziedziczone na zasadzie prawa spadkowego.

W momencie, w którym współmałżonek członka programu również osiągnie 60. rok życia, oboje będą mogli ubiegać się o świadczenie małżeńskie, które będzie wypłacane do wyczerpania zasobów. W przypadku śmierci jednego z nich nie zmieni się wysokość świadczenia.

Istnieje także możliwość wcześniejszej wypłaty pieniędzy. W przypadku choroby osoby oszczędzającej, współmałżonka lub dziecka, można wypłacić 25% środków bez konieczności zwrotu. Jeśli natomiast pojawi się konieczność sfinansowania kupna domu lub mieszkania, wypłata pieniędzy będzie traktowana jak pożyczka, którą trzeba będzie zwrócić do PPK w maksymalnie 15 lat.

PPK będą dobrowolną formą oszczędzania, jednak do 1 stycznia 2021 roku każdy przedsiębiorca będzie miał obowiązek umożliwienia swoim pracownikom udziału w programie. Z prowadzenia PPK będą zwolnione tylko te zakłady pracy, które posiadają już własne programy emerytalne, do których należy nie mniej niż 25% pracowników, a składki wynoszą przynajmniej 3,5%.

Pracownik każdego przedsiębiorstwa, które znajdzie się w programie, zostanie automatycznie zapisany do PPK. W dowolnym momencie będzie mógł jednak z tego zrezygnować składając stosowną deklarację, a później w dowolnym momencie ponownie do niego przystąpić. Osoby, które zrezygnują z uczestnictwa w PPK, co cztery lata będą musiały jednak ponawiać swoją rezygnację.

Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych został przyjęty przez rząd i w najbliższym czasie trafi do Sejmu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie