Nie od dzisiaj Kowalski, Jaki, Wiśniewski,  z pogardą wyrażają się o mniejszości niemieckiej i robią co się da, by jej zaszkodzić. Dał im przykład i przyzwolenie Kaczyński mówiąc o ukrytej opcji niemieckiej.  Dość trudno jest zaszkodzić tak rozproszonej  mimo wszystko społeczności. Pierwszym etapem było rozbicie heimatów, przez powiększenie Opola. O tym nie można zapominać.

Wtedy jeszcze zachowywano jakieś pozory, choć z ust wyżej wymienionych padło pod adresem mniejszości wiele obelżywych słów. Teraz Kowalski znalazł ostrze, które precyzyjniej tnie. Choć tylko tak mu się wydaje, bo znów ucierpi wiele dzieci niezwiązanych z mniejszością niemiecką. Rozporządzenie Czarnka jest już twardym dowodem, że nie chodzi tu o  wszystkie mniejszości. Pomijając fakt, że zarówno obcięcie subwencji jak i rozporządzenie jest niezgodne z Konstytucją RP – co tam dla nich Konstytucja – jest zwyczajnie głupie i ekonomicznie nieuzasadnione.

Nie wchodźmy w sprawę symetryzmu, której uczepił się Kowalski. On sam i jego poplecznicy doskonale wiedzą, że landy płacą na naukę języka polskiego, mniejszości polskiej jako takiej w Niemczech właściwie nie ma – są tylko migranci ekonomiczni, którym także nie w smak działanie pisowskiego rządu. Wyraźnie to wyartykułowali w swym oświadczeniu. Zostawmy jednak to wszystko, bo po wielokroć zostało powiedziane.

Pięć lat temu zadałem pytanie – chodziło w wówczas o Jakiego i Wiśniewskiego – jakie będzie ich następne posunięcie, którym będą mogli nakarmić swą antyniemieckość, swój nacjonalizm. Mamy dziś odpowiedź. Ale pytanie pozostaje otwarte: co będzie następne: palenie lokali DFK?

Obcięcie subwencji na naukę języka niemieckiego nie spadło z nieba…

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

3 komentarze

  1. Marek.Kuciński /

    Brak słów do czego są zdolni osobnicy o małego formatu mentalności…prymitywne łby naśladują z lubością tego swojego WuCa okrutnego gnoma kaczyńskiego…

  2. Brak słów do czego są zdolni osobnicy o małego formatu mentalności…prymitywne łby naśladują z lubością tego swojego WuCa okrutnego gnoma kaczyńskiego…

  3. to trwa dłużej. jednym z pierwszych kroków w kierunku pogorszenia sytuacji niemców w polsce była zmiana terytorialna okręgów wyborczych w województwie śląskim. wówczas rozdzielono powiat gliwicki od raciborskiego uniemożliwiając de facto możliwość uzyskania odpowiedniej liczby głosów, aby wybrać posła MN w województwie śląskim

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.