Zajmowali się m.in. edukacją kulturową społeczności regionu i kształceniem języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w województwie opolskim. Wybrali także m.in. swoich przedstawicieli do Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego.

– Działania, zmierzające do podniesienia poziomu edukacji kulturowej podejmują zarówno jednostki organizacyjne Samorządu Województwa Opolskiego, organizacje pozarządowe czy stowarzyszenia, jak i animatorzy kultury – mówiła  dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO Monika Jurek. -W wielu realizowanych przedsięwzięciach wykorzystywane są fundusze europejskie oraz środki Samorządu Województwa Opolskiego.

Takim sztandarowym projektem edukacji kulturowej w regionie jest program „EDUKO 2019-2021”, realizowany przez Muzeum Śląska Opolskiego. Łącznie w latach 2016-2021 w ramach tego programu zrealizowano 120 projekty, w których uczestniczyło 1270 osób. Programy edukacji kulturowej, cieszące się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, realizowane są także przez wszystkie pozostałe  wojewódzkie instytucje kultury, ale również przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji czy Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.

– Z najbliższych planów należy wymienić powstające przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Centrum Integracji Cudzoziemców, które  planuje szkolenia z języka polskiego, na różnych poziomach, ale również  wydarzenia akcyjne i konferencje, np.: Dzień Wielokulturowości czy lokalne kampanie na rzecz tolerancji – informowała Monika Jurek.

Radni zajęli się też kształceniem języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.- Nadal toczy się w sejmie sprawa budżetu państwa, który ma być przyjmowany w czwartek. To jest jeszcze ostatnia szansa, aby przywrócić finansowanie edukacji mniejszościowej w Polsce, które ma ogromne znaczenie dla naszego województwa – mówił Rafał Bartek.  Dlatego radni podczas sesji mogli się dowiedzieć, jak to nauczanie wygląda w naszym regionie. Obecnie w województwie opolskim języka niemieckiego jako języka mniejszościowego dzieci uczą się w 109 przedszkolach, 242 szkołach podstawowych, 4 liceach ogólnokształcących i jednej szkole zawodowej. W zeszłym roku było to w sumie 28 800 uczniów. – Skala finansowania to jest jedna rzecz, ale możliwość dostępu do tej edukacji jest drugą sprawą i na ten temat będzie się toczyła dyskusja w czwartek – mówił Rafał Bartek. – My cały czas mamy nadzieję, że ta decyzja zostanie ponownie przeanalizowana przez rządzących, bo ma ogromny wpływ na nasze dzieci, na przyszłość kolejnych pokoleń – dodawał przewodniczący sejmiku.

Zdaniem marszałka Andrzeja Buły pomysł Kowalskiego jest skandaliczny.

– To jest rzeczywiście największy skandal w historii edukacji województwa opolskiego i całego kraju, że zabiera się szanse edukacyjne naszym dzieciom – mówił marszałek podczas konferencji prasowej poprzedzającej sesję. – Nie ma nic gorszego od kształtowania polityki przez krzywdzenie tych najmniejszych, najmłodszych i bezbronnych. I to dorośli gotują taki los naszym dzieciom, gdy kompetencje w nauczaniu języka obcego, są kompetencjami bardzo trudnymi do pozyskania. Tyle rzeczy jest teraz wokół nas intuicyjnych: technologia, komputery, dostęp do informacji, ale to jak potrafimy odważnie posługiwać się językiem obcym, świadczy o nas, o naszej kreatywności, naszej odwadze. Skandal niesamowity. Apelujemy do wszystkich, którzy mają na to wpływ aby się z tego natychmiast wycofać. Proszę nie krzywdźcie naszych dzieci, nie ograniczajcie im dostępu do edukacji. Oczywiście moglibyśmy temat edukacji rozwinąć jeszcze szerzej, czym się ekipa rządząca obecnie zajmuje, ale pozostawimy to na odrębną konferencję – mówił Buła.

Radni zmienili Wieloletnią Prognozę Finansową Województwa Opolskiego na lata 2022-2023.  – Zmiany te pozwolą przede wszystkim na wypłacanie przyznanych stypendiów studentom kierunków lekarskich do końca ich nauki na uczelni – mówił marszałek Andrzej Buła.  – Naszym zamiarem jest, żeby docelowo około 90-100 osób otrzymywał takie stypendia – dodawał marszałek.

W związku z zakończeniem kadencji Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego sejmik wybrał swoich przedstawicieli na kolejną kadencję tego gremium – będą  nimi Jolanta Wilczyńska, Martyna Nakonieczny oraz Zuzanna Donath-Kasiura.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.