Rozmowy o fotografii z laureatem World Press Photo. Andrzej Grygiel w Opolu [ZDJĘCIA, AUDIO]

Andrzej Grygiel – laureat konkursu World Press Photo 2014   © Tomasz Chabior

Jak rzetelnie fotografować, na co warto zwrócić uwagę w fotografii prasowej i jaka jest historia zdjęcia upadającego narciarza, za które Andrzej Grygiel otrzymał w 2014 roku nagrodę w konkursie World Press Photo?

Na te i inne pytania w czytelni „ArtPunkt” przy opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej odpowiedzieli sam Andrzej Grygiel – fotoreporter od trzynastu lat pracujący dla Polskiej Agencji Prasowej – oraz Joanna Stankiewicz, PR Manager w firmie „Canon” Polska, produkującej sprzęt fotograficzny.

Grygiel w 2014 roku odniósł sukces w prestiżowym konkursie World Press Photo. Otrzymał drugą nagrodę w kategorii pojedyncze zdjęcie sportowe za pracę przedstawiającą upadającego narciarza podczas międzynarodowych zawodów narciarskich w Szczyrku.

Jak twierdzi – wykonał ją dzięki dobremu planowi i odrobinie szczęścia. Gdy zauważył, że pewien fragment trasy sprawia narciarzom problemy, postanowił dokładnie śledzić go w wizjerze. Jeden z narciarzy upadł właśnie w tamtym miejscu, a fotoreporter wykonał zdjęcie, dzięki któremu odniósł wielki sukces.

Gość opolskiego „ArtPunktu” poruszył również niezwykle ważny w fotografii temat rzetelności. Według niego zdjęcia powinny być prawdziwe – nie powinny okłamywać odbiorcy, ani wprowadzać go w błąd. – Samo podejście do tematu decyduje, czy zdjęcie będzie autentyczne czy nie. Często z World Press Photo dyskwalifikowano zdjęcia wyreżyserowane, a fotografia reportażowa ma pokazywać to, co wydarzyło się naprawdę – mówi Andrzej Grygiel.

– mówi Andrzej Grygiel.

Fotoreporter pokazał także zdjęcia Katowic, w których mieszka i zestawił je z fotografiami przedstawiającymi te same miejsca, ale w latach 70. i 80. Odpowiedział też na pytania uczestników spotkania dotyczące ulubionych motywów w fotografii i eksperymentów niezwiązanych z reportażem.

– Ulubione tematy nie bardzo mogę mieć, ponieważ w prasie interesuje mnie tylko to, czym zainteresować może się odbiorca. Czasami zdarza mi się sfotografować coś dla zabawy, ale tylko dla siebie, żeby odpocząć i ewentualnie sprawdzić możliwości programu do obróbki zdjęć – przyznaje Grygiel.

Przed fotoreporterem Polskiej Agencji Prasowej kilka słów o fotografii powiedziała Joanna Stankiewicz z firmy „Canon” Polska. Pokazała ona jedne z najważniejszych zdjęć w historii m.in. pierwszą fotografię kuli ziemskiej wykonaną z kosmosu i ikoniczne zdjęcia przedstawiające ważne wydarzenia na świecie.

Odniosła się także do konkursu World Press Photo. – W świecie, który tak dynamicznie się zmienia i nie wiemy co jest prawdą, a co nie, konkursy takie jak World Press Photo mają ogromne znaczenie, ponieważ uwiarygadniają zdjęcia, które pokazują świat takim, jakim jest – mówi.

– Często po adresem konkursu kierowane są zarzuty, że na wystawach pojawiają się brutalne, pełne przemocy zdjęcia. Ale własnie taka jest większość świata, a my powinniśmy się cieszyć, że żyjemy w pokoju i dobrobycie. Dobrze, że wygrywają zdjęcia szczerze pokazujące to wszystko – ocenia.

– Fotografia prasowa jest bardzo ważna. Na świecie są miejsca, gdzie wolność słowa jest silnie ograniczona. To właśnie tam praca fotoreporterów jest obarczona silną odpowiedzialnością i ma niezwykłą wagę – podkreśla.

Rozmowy o fotografii z laureatem World Press Photo. Andrzej Grygiel w Opolu [ZDJĘCIA, AUDIO]

Joanna Stankiewicz, PR Manager w firmie „Canon” Polska   © Tomasz Chabior

Po wykładach, ich uczestnicy, których większość stanowiła młodzież, zobaczyli tegoroczną wystawę World Press Photo, którą od soboty do 16 grudnia można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej. Po ekspozycji oprowadziła ich Anna Łęgowik, kierownik działu promocji galerii.

Rozmowy o fotografii z laureatem World Press Photo. Andrzej Grygiel w Opolu [ZDJĘCIA, AUDIO]

© Tomasz Chabior

Rozmowy o fotografii z laureatem World Press Photo. Andrzej Grygiel w Opolu [ZDJĘCIA, AUDIO]

Anna Łęgowik, kierownik działu promocji GSW   © Tomasz Chabior

Rozmowy o fotografii z laureatem World Press Photo. Andrzej Grygiel w Opolu [ZDJĘCIA, AUDIO]

© Tomasz Chabior

Wystawa World Press Photo jest zbiorem najlepszych zdjęć wykonanych w ciągu ostatniego roku przez fotoreporterów z całego świata. Zdjęcia wybierane są w konkursie, a ich tematyka dotyczy wydarzeń politycznych, życia codziennego ludzi, sportu, przyrody i środowiska.

W tym roku główną nagrodę otrzymało zdjęcie „Venezuela Crisis” Ronaldo Schemidta. Fotografia przedstawia Victora Salazara Balzę, który zapalił się podczas demonstracji przeciwko wenezuelskiemu prezydentowi. Młody Wenezuelczyk doznał poważnych poparzeń i przeżył tylko dzięki kilkudziesięciu przeszczepom skóry.

W opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej wystawę World Press Photo 2018 będzie można oglądać od 24 listopada (sobota) do 16 grudnia (niedziela) codziennie od 10.00 do 20.00.  Wyjątkiem będą 29 listopada (10.00-16.00) i 7 grudnia (10.00-22.00).

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.