Już po raz siedemnasty młodzież ma okazję pochwalić się swą wiedzą o samorządzie terytorialnym. Konkurs ważny w sytuacji, w której władza centralna usiłuje samorządność ograniczać.

To propozycja dla uczniów starszych klas szkół podstawowych (VII, VIII) oraz gimnazjalnych (klasa III) z województwa opolskiego. Uczniowie już po raz siedemnasty zmierzą się z pytaniami o samorząd terytorialny, a w związku z przypadającą w 2019 roku 15 rocznicą przystąpienia Polski do UE, przygotowane zostaną dodatkowe pytania, dotyczące tego zagadnienia. – Konkurs ma na celu popularyzację tego, co dzieje się w samorządzie terytorialnym: przez samorząd gminny, powiatowy po samorząd województwa.

Inny aspekt to pewna forma promocji gminy, z której dany uczeń pochodzi – wyjaśnia wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca. Jak dodaje, konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. – To dla nas istotne, ponieważ propagujemy ideę samorządu terytorialnego, ale też edukujemy. Nawet wśród osób dorosłych mamy duży problem z rozróżnieniem, czym zajmuje się samorząd terytorialny, a kim jest np. wojewoda jako organ władzy centralnej. Kompetencje pomiędzy poszczególnymi szczeblami samorządu, to już poziom wyższy – przyznaje.

Konkurs jest dwuetapowy. Eliminacje szkolne mają na celu wyłonienie dwóch najlepszych uczniów, który reprezentują szkołę w eliminacjach wojewódzkich (II etap). Przyjmowanie zgłoszeń kończy się 7 maja 2019 roku (decyduje data wpływu do urzędu). Finał wojewódzki zaplanowany jest na 17 maja. Uczniowie zmierzą się z testem (30 pytań) oraz częścią ustną (pierwsza 10-tka, która najlepiej zdała test). Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymają nagrody.

Istotnym aspektem konkursowych pytań jest także wiedza dotycząca integracji europejskiej, a jednym z jego celów jest zainteresowanie tematyką i problematyką samorządu terytorialnego wśród młodych ludzi, przygotowanie ich do aktywnego uczestniczenia w życiu publicznym oraz przekonanie, że władza, w tym wypadku samorządowa, to nie coś bardzo odległego, ale mechanizm, na którego kształt można mieć rzeczywisty wpływ.

Przypomnijmy: ubiegłoroczny konkurs wygrał Jakub Jelito z PG w Zdzieszowicach. Jelito zdradził, że zwycięstwo zapewniło mu to, że od dawna interesuje się samorządem. – Często biorę udział w olimpiadach. Konkurs wiedzy o samorządzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych kolegów. Na etapie szkolnym była duża konkurencja – przyznał.

Tuż za nim znalazł się Piotr Zug z PSP nr 1 w Oleśnie, a trzecią nagrodę zdobyła Agnieszka Dudek z PSP nr 5 z Opola. Pierwsza trójka otrzymała bony towarowe i listy gratulacyjne Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.