Historia i współczesność strażaków ochotników na Opolszczyźnie jest tematem konkursu skierowanego do uczniów wszystkich szkół regionu.

– Chcielibyśmy, by ten konkurs stał się tradycją, tak jak konkurs kronik OSP – mówiła Barbara Kamińska,  dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

Konkurs przeprowadzony będzie w trzech kategoriach wiekowych i formalnych. Do kategorii plastycznej organizatorzy zapraszaja najmłodszych, czyli uczniów klas I – IV szkół podstawowych. Technika dowolna – oprócz grafiki komputerowej. Uczniowie klas V -VIII mogą uczestniczyć w kategorii literackiej. Forma prac jest dowolna: może to byc opowiadanie, pamietnik, list, rozprawka czy reportaż. W regulaminie nie mówi się o poezji, ale takie prace na pewno też nie będa odrzucone.

Najstarsi – gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadpodstwowych, mogą uczestniczyć w konkursie realizując film (od 2 do 5 minut). Tu także forma jest dowolna. Może to byc reportaż, dokument, animacja, materiał reklamowy, teledysk a także obrazek satyryczny.

Prace będą przyjmowane do 15 kwietnia a uroczyste wręczenie nagród odbędzie sie podczas II Gali Strażaka Województwa Opolskiego – 15 lat Opolskich OSP w Unii Europejskiej – „Aktywni ze św. Florianem w tle” w DomEXPO w Opolu.

Laureaci trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymają nagrody. Dodatkową nagrodą dla nagrodzonych i wyróznionych klas będzie bezpłatne zwiedzanie wraz z przewodnikiem wybranych atrakcji turystycznych województwa opolskiego.

– Chcemy za pośrednictwem tego konkursu upowszechnić wiedzę o różnorodnej działalności ochotniczych straży pożarnych – mówi Barbara Kamińska. – Istotne jest tutaj rozwijanie zainteresowania historią lokalną z uwzględnieniem dziejów jednostek strażackich, oraz roli społecznej jaką jednostki OSP pelnią w życiu lokalnych społeczności. Dorobek jednostek jest bardzo znaczący. Chcemy o tym przypomnieć w związku z jubileuszem piętnastolecia akcesji Polski do Unii Europejskiej – dodaje Kamińska.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.