300 tysięcy złotych na wyposażenie studia telewizyjnego dla studentów dziennikarstwa na Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego i kontynuację prac zespołu ds. wielokulturowości w 2024 roku przekazał dziś samorząd województwa opolskiego.

Na Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO powstanie studio telewizyjne, które jest kolejnym krokiem do stworzenia profesjonalnego centrum kształcenia medialnego na UO. Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO jest regionalnym liderem kształcenia kadr medialnych. Co roku na UO około 100 osób rozpoczyna naukę na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz public relations. Ponadto wydział blisko współpracuje z klasą lingwistyczno-medialną w LO nr 8 w Opolu. W 2022 r. na Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej, dzięki wsparciu samorządu województwa w wysokości 150 tysięcy złotych, udało się przygotować pracownię do montażu radiowego i telewizyjnego.

– Chcemy kontynuować dobrą współpracę. Dziennikarze to ważna grupa zawodowa, także dla nas samorządowców. Jesteśmy otwarci na wspieranie opolskiej nauki. To inwestycja na lata, coś trwałego dla wielu roczników przyszłych dziennikarzy – wyjaśnił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Grzegorz Haber, prodziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO dodaje, że uczelnia chce stworzyć jak najlepsze warunki praktycznej nauki zawodu. – Mamy wybrane sale, zapotrzebowanie sprzętowe także jest jasno i klarownie określone. Pamiętajmy, że sprzęt ulega amortyzacji, musimy nieustannie dostosowywać się do wymogów dzisiejszych realiów. Studio pojawi się jeszcze w tym roku – mówił.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura zapowiada natomiast kontynuację współpracy z UO w zakresie zespołu ds. wielokulturowości. – Zespół działa już od ubiegłego roku. Cieszę się, że od strony naukowej wspierają nas pracownicy merytoryczni UO. W ubiegłym roku zajmowali się językiem kampanii wyborczej, przeprowadzili szereg spotkań z mieszkańcami i uczniami, aby sprawdzić jak odbierana jest wielokulturowość. W tym roku będą te działania kontynuować – wyjaśniła.

Dr Bartosz Maziarz, członek zespołu z UO dodaje, że wielokulturowość jest tu traktowana bardzo szeroko. – Nie ograniczamy się wyłącznie do mniejszości niemieckiej, badamy aspekty polityczne i politologiczne wielokulturowości. Przygotowaliśmy już raport dotyczący języka kampanii wyborczej pod kątem używania języka w polityce dotyczący wszelkich mniejszości. Podobne badanie przeprowadzimy podczas zbliżających się wyborów samorządowych – wyjaśnił.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.