W tym roku poezja Adama Mickiewicza. Narodowe Czytanie 2022. Dzisiaj, w sobotę o godzinie 14:00 na placu przed Miejską Biblioteką Publiczną. Tradycyjnie z naszym udziałem…

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Utwory Adama Mickiewicza czytać będą:

Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola
Magdalena Matyjaszek – Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej
Joanna Filipczyk – dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu
Katarzyna Wybraniec – specjalista ds. organizacji pracy artystycznej Filharmonii Opolskiej
Przemysław Neumann – dyrektor Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera
Maria Katarzyna Kołowrot – dziennikarka Radia Doxa
Leszek Myczka – dziennikarz portalu informacyjnego OPOWIECIE.INFO
Andrzej Czernik – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Ekostudio
Mateusz Torzecki – kierownik ds. wystaw i edukacji Muzeum Polskiej Piosenki
Agnieszka Zientarska – dziennikarka Radia Opole
Katarzyna Zawadzka – dziennikarka Radia Opole
Adam Szostok – dziennikarz Radia Eska
Elżbieta Donimirska – aktorka Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze
Karolina Gorzkowska – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora
Andrzej „Gelender” Jakubczyk – aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Joanna Raźniewska – dyrektorka III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu
Agnieszka Buganik-Pszczyńska – dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu

Lekturze Narodowego Czytania będą towarzyszyły autorskie kompozycje Marii Ołdak (skrzypce) i Bartosza Miruckiego (gitara basowa, kontrabas). Usłyszymy utwory inspirowane twórczością Adama Mickiewicza, Marii Szymanowskiej, Henryka Wieniawskiego oraz polską muzyką ludową.

Mnie przypadnie w udziale wraz z Joanną Filipczyk, Karoliną Gorzkowską i Mateuszem Torzeckim przeczytanie ballady „Lilie”. Wszyscy to znają: „Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija pana” …i tyle – dalej pamiętają tylko poloniści.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.