Blisko 10 tysięcy dawek szczepionki przeciwko COVID-19 trafiło do Polski 26 grudnia. Pierwsze szczepienia personelu medycznego z tzw. grupy 0 zostaną przeprowadzone w ponad 70 szpitalach węzłowych. W grudniu w Polsce będzie 300 tys. szczepionek.

Jako pierwsi zostaną zaszczepieni:

 • pracownicy szpitala węzłowego,
 • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
 • pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
 • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
 • osoby zatrudnione na uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,
 • osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów;

Ze szczepienia w pierwszej kolejności skorzysta personel niemedyczny – czyli  administracyjny i pomocniczy, który pracuje w tych placówkach. Zaszczepić będą się mogły także osoby zatrudnione w firmach współpracujących z tymi podmiotami, którzy przebywają w trybie ciągłym w danej placówce.

– Szczepionka jest dobrowolna, ale gorąco zachęcamy do tego, żeby ona stała się tym prawdziwym przełomem dla zdrowia publicznego i zdrowia indywidualnego wszystkich ludzi oraz przełomem w życiu gospodarczym. Im szybciej zwalczymy wirusa, tym szybciej będziemy mogli powrócić do gospodarczej normalności – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Proces zgłoszeń medyków do 28 grudnia – przez formularz online

 1. Osoby z grupy „0”, które chcą zaszczepić się przeciwko COVID-19, zgłaszają się do swojego pracodawcy, przekazując jednocześnie wypełnione oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
 2. Pracodawca wybiera szpital węzłowy i przekazuje zbiorcze zestawienie chętnych pracowników do danego szpitala.Ważne! Przy zgłoszeniu pracodawca może skorzystać z przeznaczonego do tego formularza online dostępnego pod adresem: https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/. Jeżeli dany podmiot przekazał już zgłoszenie poprzez gabinet.gov.pl, to nie musi ponownie go przesyłać za pośrednictwem formularza.
 3. Szpital węzłowy ustala grafik i zaprasza na szczepienia – wystawia dla wskazanychpracowników e-skierowania i umawia z daną placówką datę szczepienia zgłoszonego personelu (dzień lub więcej dni tylko dla danej placówki).
 4. Osoba, która została zaproszona na szczepienie musi pojawić się w danej placówce, przejść kwalifikację i podpisać zgodę na szczepienie.
 5. Po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki w tym samym szpitalu węzłowym należy umówić się na podanie drugiej dawki szczepionki.
 6. Jeżeli dana osoba nie może zaszczepić się w terminie zaproponowanym przez szpital węzłowy, należy zgłosić się do koordynatora szczepień i umówić na inny termin.

Do tej pory chęć zaszczepienia się wyraziło ok. 300 tys. osób z grupy O. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 28 grudnia.

Na świecie szczepienia mają miejsce od kilkunastu dni. Widać, że te szczepienia przebiegają w sposób prawidłowy. Różnego rodzaju skutki uboczne, których ludzie się obawiają, występują w bardzo niewielkim procencie.

 

 

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

 1. bzdura. szczepionka nie zapobiega przenoszeniu się wirusa z człowieka na człowieka, jeno łagodzi przebieg infekcji. poza tym: Pfizer zakończy badania nad wpływem szczepionki na organizmy osób ZDROWYCH dopiero 29 stycznia 2013. dalej: nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za NOP czy śmierć spowodowaną szczepieniem. kp

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.