Zamontowano 112 okien biurowych, 40 okien poddasza a na dachu  74 panele fotowoltaiczne oraz urządzenia klimatyzacji. Ocieplono 1748 m2 ścian zewnętrznych, okna zostały wyposażone w żaluzje zewnętrzne z możliwością centralnego sterowania – budynek Zarządu Dróg Wojewódzkich przy ulicy Oleskiej przeszedł gruntowną termomodernizację

Jest  oszczędniej i  estetyczniej. Inwestycja kosztowała ponad 4 miliony 500 tysięcy złotych.

– Skorzystaliśmy z szansy, jaką dały nam pieniądze unijne, które się pojawiły po pandemii – przyznał marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – To taka reakcja Unii Europejskiej na to, żeby poprawić koniunkturę gospodarczą i zrobić coś wartościowego i pobudzić rynek po pandemii. Zastosowane zostały tu energooszczędne rozwiązania, teraz będziemy uczyć się zarzadzania energią. Technologia bardzo nam pomaga w życiu – mówił.

Projekt dofinansowano  ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego 2014-2020.

– Ten budynek z lat 70’ przeszedł ogromną metamorfozę – mówił dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Bartłomiej Horaczuk. – Pracownicy dostali komfortowe miejsce pracy. Zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań, na co dzień nie stosowanych w budynkach administracji.

Cztery jednostki województwa opolskiego mają tu swoje siedziby: Wojewódzki Urząd Pracy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Zarząd Dróg Wojewódzkich i Muzeum Śląska Opolskiego. Budynek jest sporym obiektem i zmienił się nie do poznania.

– Zmiany były niezbędne a  jest wspaniały efekt.   Zmieniły się parametry termoizolacyjne  obiektu. Zdecydowaliśmy się na całkowitą wymianę okien na te trzyszybowe o najwyższych parametrach. Cały dach to tak naprawdę „farma fotowoltaiczna”. To aż 74 jednostki paneli, ponad 500 wat każdy z nich. Łącznie to ponad 40 kilowatów mocy generowanej w optymalnych warunkach nasłonecznienia. Udało się też przebudować rozdzielnię elektryczną Wymienione zostały także wszystkie urządzenia klimatyzacyjne, są one chłodząco – grzewcze – wymienił Horaczuk

A tu już relacja filmowa z uroczystego otwarcia tego odnowionego obiektu.

ZDW nie do poznania

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.