Wnioski do budżetu miasta Opola  na przyszły rok można było składać do 15 sierpnia. Dzisiaj radni Platformy Obywatelskiej, na konferencji prasowej podzielili się z nami swoimi pomysłami, które najczęściej dotyczą ruchu ulicznego, remontu dróg, miejskiej zieleni, ale także zdrowia i kultury.

– Proponuję budowę nowych terenów zielonych na osiedlu Malinka – mówił Przemysław Pospieszyński.  – Chodzi o budowę parku linearnego wzdłuż alei Solidarności od strony ul. Krzemienieckiej. W tym miejscu już znajdują się dość liczne nasadzenia, a teren wykorzystywany jest przez pobliskich mieszkańców do spacerów pomimo braku alejek. Dlatego w ramach zadania należy wybudować alejkę spacerową wraz z infrastrukturą towarzyszącą: ławeczki, kosze na śmieci, oświetlenie. A także dodatkowe nasadzenia drzew i krzewów. W szczególności nasadzenia krzewów wzdłuż alei Solidarności, aby odgrodzić teren rekreacyjny od ulicy. Dzięki temu zadaniu na Malince przybędzie blisko l,5ha terenów rekreacyjnych.

To tylko jeden z pomysłów zaprezentowanych przez Pospieszyńskiego. Kilka projektów dotyczy rozwoju infrastruktury rowerowej, zbudowanie większej ilości – szczególnie w centrum miasta  – zadaszonych parkingów rowerowych. W pierwszej kolejności budowa wiaty rowerowej w rejonie Placu Wolności, Małego Rynku i ul. Szpitalnej. Pospieszyński proponuje także zakup mobilnych parkingów rowerowych.

– Podczas imprez organizowanych przez miasto Opole wielu mieszkańców dociera na nie rowerami. Niestety istniejąca infrastruktura rowerowa w pobliżu organizowanych eventów jest niewystarczająca i mieszkańcy pozostawiają rowery w przypadkowych miejscach, m.in. przypinając je do latarni czy znaków drogowych. Zakup mobilnych stojaków na rowery pozwoli podczas imprez miejskich ustawić je w ich pobliżu co pozwoli mieszkańcom w sposób komfortowy i bezpieczny zaparkować swoje jednoślady – przekonuje Pospieszyński.

 

Zakończenie budowy obwodnicy południowej – proponuje wiceprzewodnicząca rady miasta Barbara Kamińska. – Budowa południowej obwodnicy Opola wraz nową przeprawą przez Odrę pozwoli domknąć ring wokół miasta iŻeby w Opolu lepiej się żyło wyprowadzić ruch tranzytowa z centrum Opola co usprawni ruch w ścisłym centrum miasta – uważa Kamińska. Jej zdaniem należy także przeprowadzić rewitalizację placu Adama Mickiewicza.

– Ten plac od lat czeka na remont.  Z roku na rok jego stan techniczny się pogarsza i stwarza zagrożenie dla odwiedzających skwer – argumentuje.

– Zmieniający się klimat i upały, z którymi ostatnio mieliśmy do czynienia i będziemy mieć w przyszłości skłaniają do podjęcia budowy parku wodnego – wyliczała dalej Kamińska. – Wodne place zabaw są alternatywą dla miejskich basenów dla rodzin z dziećmi. Wodne zabawki są uwielbianie przez dzieci, a tego typy place zbaw cieszą się ogromną popularnością w innych miastach. Zależy nam także na kondycji psychicznej młodzieży, dlatego proponujemy uruchomienie infolinii psychologicznej gdzie młodzi ludzie będą mogli w sposób prosty i anonimowy zwrócić się pomoc.

Radny Tomasz Kaliszan stwierdził, że być może wnioski zgłoszone przez radnych PO nie są tak spektakularne jak budowa aquaparku czy stadionu miejskiego, ale są bardzo ważne dla mieszkańców.

Żeby w Opolu lepiej się żyło– Oświetlenie ulic Dolnośląskiej oraz Górnośląskiej, o które od wielu lat  wnioskują ich mieszkańcy – mówił Kaliszan. Brak oświetlania stwarza zagrożenie oraz zwiększa poczucie niebezpieczeństwa. Brak oświetlenie jest szczególnie uciążliwy dla mieszkańców wieczorami, a zwłaszcza w sezonie zimowym.

Równie ważny jest dla mieszkańców – zdaniem Kaliszana – remont ulicy Cygana. Konieczna jest tam wymiana nawierzchni jezdni i chodnika wraz z wymianą oświetlenia. Stan ul. Cygana jest w fatalny. Jest to ulica, przy której znajduje się wiele firm do których dojazd jest przez zniszczoną drogę jest utrudniony.

Kaliszan zwrócił także uwagę na konieczność rozpoczęcia prac nad budowa szkoły dla dzieci ze spectrum autyzmu.

– Rodzice dzieci ze spektrum autyzmu od dawna walczą o utworzenia ośrodka skierowanego dla potrzeb ich dzieci. Obecnie dzieci kierowane są do szkół powszechnych lub specjalnych. Niestety specyfika opieki dzieci ze spektrum autyzmu powoduje, że dzieci w szkołach ogólnodostępnych nie mają odpowiednich warunków do rozwoju psychofizycznego, a szkoły specjalne są przepełnione. Brak oddziału szkolno-terapeutycznego wypycha dzieci i rodziców do edukacji domowej.

Radna Elżbieta Bień  zwróciła uwagę na konieczność budowy  ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Lipowej.Żeby w Opolu lepiej się żyło

– Lewa strona ul. Lipowej nie ma posiada chodnika – argumentowała. – Mieszkańcy muszą poruszać się poboczem drogi w celu dojścia do domów. Od lat mieszkańcy zabiegają o budowę chodnika i ścieżki rowerowej. konieczny jest także remont ulicy Bolkowskiej: wymiana nawierzchni na asfaltową wraz z budową oświetlenia. Ulica Bolkowska prowadzi bezpośrednio na most im. Halupczoka i jest głównym traktem pieszym i rowerowym dla mieszkańców Szczepanowic i nie tylko, którzy chcą dostać się na wsypę Bolko.

Projekty zgłoszone przez radnych PO są bardzo zróżnicowane. Są wśród nich takie jak: oświetlenie ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Ozimskiej na odcinku od ul. Wiejskiej do ul. Kamińskiego, budowa ronda u zbiegu ulic Ozimska- Częstochowska- Tysiąclecia-Witosa, projekt zagospodarowania lewej strony międzywala nad Odrą obejmujący budowę miejskiej mariny , modernizacja boiska przy Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu i bieżni przy Zespole Szkół Podstawowych nr 5 z O.l. w Opolu, budowa kładki pieszo-rowerowej przez Odrę na przedłużeniu ul. Strzelców Bytomskich, modernizacja dróg na terenie osiedla Malinka, utworzenie ścieżki rowerowej na ulicy Oleskiej.

Jeden z projektów dotyczy modernizacji kina STUDIO w Miejskim Domu Kultury, w którym trzeba między innymi zlikwidować niefunkcjonalną scenę i rampę, wymienić podłogi i oświetlenie, a także fotele kinowe i kotary ekranowe, a także kupić projektor z laserowym źródłem światła w technologii 2K DLP wraz z koniecznym oprzyrządowaniem (m.in.: obiektyw, notebook z oprogramowaniem, moduł zasilania awaryjnego, stolik), wraz z nagłośnieniem w formacie Dolby Digital 7.1 (m.in.: procesor dźwięku, głośniki, wzmacniacze).

Wiele ulic Opola nie jest oświetlonych lub oświetlenie jest starego typu i świeci nieefektywnie. Opracowanie programu wymiany oświetlenia i coroczna budowa nowego oświetlenia pozwoli na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Konieczna jest także budowa chodnika wraz z oświetleniem na ul. Górnej na odcinku od ul. Wygonowej do ul. Zaplocie, budowa ulicy Niklowej od ul. Oświęcimskiej do ul. Irydowej, budowa rond na zbiegu ulic Oleskiej i Luboszyckiej z obwodnicą północną, modernizacja stadionu żużlowego, budowa trasy Gosławickiej, zorganizowanie, zarządzanie i utrzymanie opolskiego systemu rowerów publicznych budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Częstochowskiej, a także budowa kładki pieszo-rowerowej pod mostem kolejowym nad Młynówką łączą ul. 11 listopada z ul. Korfantego. Budowa kładki pozwoli mieszkańcom skrócić czas przejścia z centrum Opola na wyspę Bolko.

Żeby w Opolu lepiej się żyło

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.