Pięć nowoczesnych karetek, dzięki unijnym pieniądzom i wsparciu marszałka województwa opolskiego, kupiło Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Ich wartość to około 2 milionów złotych.

Marszałek Andrzej Buła obiecał 1 marca i dzisiaj już są. To nie jedyna rzecz jaką obiecał opolskiej służbie zdrowia. Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu 3 300 000 złotych na zakup angiografu, Szpitalowi Specjalistycznemu MSWiA w Głuchołazach aparat do tomografii komputerowej i pomieszczenie do montażu i uruchomienia tomografu komputerowego – razem 450 000 złotych.  Stało się to możliwe dzięki zmianom jakie zarząd województwa wprowadził do unijnego projektu „Opolskie przeciw COVID-19″.

Prosto z fabryki do Opola przyjechały nowe karetki. Wejdą one w system Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, zakup odbył się w ekspresowym czasie. – Niespełna miesiąc minął od deklaracji do odbioru nowych pojazdów, które będą służyć świetnie przygotowanemu zespołowi. Przypomnę, że nasz region ma bardzo dobrze zorganizowany system ratowniczy, od Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, po karetki, które są głównie przy szpitalach. Kiedy budowaliśmy lądowisko wiedzieliśmy, że mamy coś stałego, że możemy budować bezpieczeństwo w naszym regionie. – mówił marszałek Andrzej Buła.

Marszałek województwa przypomniał, że ostatnio przekazano również nową karetkę dla Nysy, a dwie kolejne będą zakupione dla Prudnika  i Brzegu. – To symbol wsparcia, jakie dzięki  fundom unijnym otrzymują mieszkańcy naszego regionu – podkreślił.

Dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego Jarosław Kostyła mówił zaś, że nowe pojazdy, to skuteczniejsze niesienie pomocy. – To są karetki, które wejdą w miejsce obecnie jeżdżących pięciu karetek. Samochody mają systemy dowodzenia, systemy łącznościowe i nawigacji. Będą wyposażone m.in. w urządzenia do masażu serca, respiratory, defibrylatory –wymieniał dyrektor OCRM.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura podkreślała, że  zwiększy się komfort pracy ratowników i bezpieczeństwo samych pacjentów. – Jestem szczęśliwa, że karetki zostały zakupione, bo będą służyły naszym mieszkańcom. Pacjenci będą wożeni do szpitala nowoczesnym sprzętem, który gwarantuje najlepszą opiekę. To jest ogromna radość, pomnożona przez pięć – dodaje Zuzanna Donath-Kasiura.

Marszałek województwa chciałby, aby wycofywane przez pogotowie, ale ciągle sprawne ambulanse, zostały przekazane Ochotniczym Strażom Pożarnym, które specjalizują się w poszukiwaniu ratowniczym.

Same zakupy zostały dokonane w ramach unijnego projektu „Opolskie przeciw COVID-19”, realizowanego przez samorząd województwa i partnerów.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.