Kolejne z 528 zestawów środków ochrony osobistej ufundowane przez urząd marszałkowski wszystkim jednostkom OSP w regionie w ramach projektu „Opolskie przeciw COVID-19” trafiły do strażaków. Są to torby, wypełnione niezbędnym sprzętem zabezpieczającym przed COVID-19. Do tego specjalne urządzenia do odkażania. To także okazja do wręczenia odznaczeń i dyplomów.

Ze względów bezpieczeństwa nie zorganizowano zjazdu OSP w Opolu. Przekazanie odbywa się w kolejnych powiatach. Dotychczas torby otrzymali strażacy z z powiatów: kluczborskiego, oleskiego i namysłowskiego, prudnickiego i brzeskiego. Powiat opolski trzeba było podzielić na dwie części. Druhowie OSP z siedmiu gmin tego powiatu odebrali prezenty w Dobrzeniu Małym.

-To dla nas bardzo ważny sprzęt – przyznaje komendant gminny OSP w Prószkowie Tadeusz Domaradzki.

Nie trzeba być strażakiem, by rozumieć jak bardzo ten sprzęt jest druhom z OSP potrzebny. – Już dawno nie są oni chłopakami którzy wyłącznie gaszą pożary – przyznaje Piotr Szlapa, wójt Dobrzenia Wielkiego – który nigdy nie był strażakiem.

Samorząd województwa uważał, żeby przy udzielaniu pomocy związanej z pandemią nikt nie został pominięty. Każdy szpital otrzymał pomoc, później wszystkie instytucje, które opiekują się ludźmi. Chodzi o domy pomocy społecznej, sanepid, przychodnie, ośrodki wsparcia. Pamiętano także o nauczycielach, którzy otrzymują laptopy. I tak powstał wspólny projekt z zarządem wojewódzkim OSP, dzięki któremu do 160 jednostek trafiły namioty, prądnice, sprzęt wielokrotnego użytku.

-Mamy rekordowo dużo zakażeń – mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.- Musimy wspomóc druhów z OSP w naszym własnym interesie, żeby nam potem w razie czego, miał kto pomagać – dodaje.

Także przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek jest przekonany o konieczności takich działań. – Wszyscy widzimy, ze mamy w tym roku do czynienia z czymś bardzo groźnym i zupełnie nie znanym – mówi. Nikt nie wie jak zachowa się wirus i dlatego konieczne jest jak najszczelniejsze zabezpieczenie mieszkańców zarówno najmniejszych wiosek jak i miast. Strażacy wspaniale sprawdzają się w takich sytuacjach, dlatego musimy zadbać nie tylko o ich bezpieczeństwo, ale także o to by mieli czym nieść pomoc.

-Idea ochotniczych straży pożarnych opiera się na podstawie samorządności: bierzemy odpowiedzialność za nas i za naszych sąsiadów i naszych najbliższych – przyznaje Krzysztof Wysdak, członek zarządu powiatu opolskiego. – To jest podstawa OSP i to jest podstawa samorządu i bardzo się cieszę, że te dwie instytucje spotkały się tu dzisiaj na tej sali.

Rafał Kampa, radny gminy Dobrzeń Wielki wie jak ogromne jest osobiste zaangażowanie Marszałka Województwa w akcje pomocy strażakom. – Dziekuję samorządowi województwa i specjalnie marszałkowi Andrzejowi Bule – mówi.

W skład każdego zestawu wchodzą: półmaski filtrujące do ochrony przed cząstkami klasy FFP3, półmaski filtrujące do ochrony przed cząstkami klasy FFP2, rękawiczki jednorazowe lateks / nitryl/ winyl , kombinezony ochronne, gogle ochronne, maseczki chirurgiczne, płyny do dezynfekcji ciała, płyny do dezynfekcji powierzchni, przyłbice, opryskiwacz, torba, worki na odpady.

Druhowie OSP bezpieczniejsi – my dzięki temu też Druhowie OSP bezpieczniejsi – my dzięki temu też

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.