Tak jak każdy sukces i ten ma wielu Ojców, natomiast jego niewątpliwą Matką jest Barbara Zając – wójt gminy Pokój. Celem Jej życia jest zrewitalizowanie historycznego parku Wirtembergów. To, co dzisiaj pokazała, zapiera dech piersiach…

Zacznijmy od krótkiego résumé:

– Zrealizowałam 11 projektów – 10 z pieniędzy unijnych i jeden z dotacji rządowej – na oświetlenie parku- opowiada Barbara Zając. – Całkowita ich wartość to 34 miliony, z czego 29 milionów to pieniądze zewnętrzne, a 5 milionów wkład własny gminy. Realizowaliśmy te zadania przez sześć lat, dlatego że budżet gminy nie mógł sobie pozwolić na przekazanie każdego roku kwoty większej niż milion złotych.

Dzisiaj Barbara Zając z dumą pokazuje co udało się już zrobić. Znaczna część parku jest już dostępna dla szerokiej publiczności.

To co zobaczyliśmy nie powinno nas właściwie dziwić. Od początku sekundowaliśmy Barbarze Zając przy realizacji tego zadania. Wielokrotnie o tym pisaliśmy, a jednak…

https://opowiecie.info/park-w-pokoju-odzyska-swoj-dawny-blask/
https://opowiecie.info/park-pokoju-jesiennej-szacie/
https://opowiecie.info/park-pokoju-pieknieje-oczach/
https://opowiecie.info/286960-2/
https://opowiecie.info/pokoju-spokoju-sie-inwestuje/
https://opowiecie.info/budzet-2019-inwestycje-zaplanowano-pokoju/
https://opowiecie.info/pokoj-znow-bedzie-piekny/

„Pokój znów będzie piękny” pisałem w 2017  roku i zapewniam Państwa: to się już stało.

Wszystko to działo się z pełnym poparciem samorządu województwa. Marszałek Andrzej Buła wspomina początki swojego urzędowania przed dziesięciu laty i przyznaje, projekt był przygotowany wspólnie z panią wójt i ówczesnym wojewodą Ryszardem Wilczyńskim. – Przygotowywaliśmy się do projektu pozakonkursowego i wtedy wydawało nam się, że uzyskamy zgodę Komisji Europejskiej – wspomina.  – Wówczas nie udało się tego zrobić. Obiecaliśmy sobie jednak, że skoro całe przedsięwzięcie jest tak ciekawe, to spróbujemy poszatkować je przez różnego rodzaju projekty. I tak zrobiliśmy.

Człowiekiem, który także dużo zrobił dla realizacji tego projektu jest „chory na Pokój”, przewodniczący Stowarzyszenia Pokój OPP radny wojewódzki Hubert Kołodziej. W tej gminie się urodził, tu urodziła się jego matka, wie o Pokoju więcej niż ktokolwiek inny… -To jedyna w Europie miejscowości o nazwie Pokój – twierdzi i proponuje,  by  park był europejskim parkiem symboli pokoju.  – Jest tu już wiele takich symboli – przekonuje.

Jest rzeczą oczywistą, że bez wsparcia finansowego z zewnątrz i świetnych zespołów realizacyjnych cały pomysł spaliłby na panewce.

Były uroczyste wystąpienia, podziękowania, gratulacje, kwiaty, wreszcie tort, który pełnił rolę przecinanej wstęgi na otwarcie i mini wykład z historii Pokoju, parku i Wirtembergów, który wygłosił, utrzymujący kontakty z potomkami książąt i ze stowarzyszeniami przyjaciół Pokoju działającymi w Niemczech – Hubert Kołodziej.

Dodajmy jeszcze, że Barbara Zając zapowiada, że nie spocznie dopóki nie zrewitalizuje wszystkich 139 hektarów dawnego parku Wirtembergów. I ja wierzę, że dopnie swego.

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.