Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do porozumienia opolskich instytucji otoczenia biznesu. Wspólnie na rzecz przedsiębiorców działa w nim już sześć jednostek, organizacji i izb, do których należy w sumie ponad dwa tysiące firm z woj. opolskiego.

– Park Naukowo-Technologiczny odgrywa znaczącą rolę w rozwoju przedsiębiorczości – uważa lider BCC Andrzej Drosik. – Jest to z jednej strony miejsce, gdzie doświadczeni przedsiębiorcy prowadza i rozwijają swój biznes a z drugiej, miejsce w którym młodzi zaczynają swoją przygodę z biznesem.

To oznacza, że wspólnie i na bieżąco wypracowywane są choćby kalendarz i tematyka wydarzeń, w których mogą brać udział przedsiębiorcy. Na bieżąco do członków izb i organizacji, które należą do porozumienia, trafiają również informacje dotyczące na przykład dostępnego unijnego wsparcia czy oferty naszej, samorządowej jednostki, czyli Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Jak wiadomo biznes lubi wiedzieć i planować, dlatego wierzymy, że tego typu wspólne działania są przez naszych przedsiębiorców dobrze postrzegane.

Pierwsze porozumienie o współpracy opolskich instytucji otoczenia biznesu zostało podpisane w 2016 roku. Jego sygnatariuszami były wówczas podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz zrzeszające przedsiębiorców z regionu: Loża Opolska Business Centre Club, Izba Gospodarcza „Śląsk” i Opolska Izba Gospodarcza. W 2018 roku do porozumienia dołączyła Izba Rzemieślnicza w Opolu, a 30 maja 2022 r. Park Naukowo-Technologiczny (PNT) w Opolu.

– W tak kompaktowym województwie, jak nasze, synergia działań instytucji i izb na rzecz środowiska biznesowego jest bardzo ważna. Dzięki niej każdy może wnieść coś wartościowego i poszerzyć spektrum działań – mówi prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu. – Przystępując do tego porozumienia wnosimy do wspólnej oferty pakiet naszych sprawdzonych inicjatyw. Szczególnie cennym może być to, co proponujemy od lat młodym, innowacyjnym firmom działającym w formule startupów.

Porozumienie podpisane zostało dla „zacieśnienia współpracy, usprawnienia przepływu informacji na temat dostępnej palety usług (wspólnych oraz odrębnych) oraz wzajemnej wymiany doświadczeń”. Zaznaczono również, że jest ono „wynikiem dotychczasowych działań nieformalnych oraz wyrazem chęci dalszej współpracy”.

– Rozszerzenie naszego porozumienia o Park Naukowo -Technologiczny na pewno będzie z korzyścią dla naszych członków, których mamy prawie czterystu – uważa Bartosz Ryszka z Opolskiej Izby Gospodarczej .

Wśród obszarów wspólnych działań wskazane zostały m.in. tworzenie palety usług na rzecz firm z województwa opolskiego; wspieranie rozwoju przedsiębiorstw m.in. w obszarze innowacji i promocji nowoczesnych technologii, eksportu, wykorzystania środków unijnych, optymalizacji procesów produkcyjnych, rozwoju zasobów ludzkich, sieciowania i tworzenia powiązań kooperacyjnych, wzajemne informowanie o trendach, tendencjach i oczekiwaniach przedsiębiorców zrzeszonych lub skupionych przez sygnatariuszy oraz wspólną ocenę efektywności podejmowanych działań i formułowanie rekomendacji na przyszłość.

–Opolskie Centrum Rozwoju gospodarki opiera się na takich dwóch filarach: środki europejskie i współpraca z otaczającymi nas firmami, którym przekazujemy konkretne oferty – wyjaśnia dyrektor OCRG Tomasz Hanzel. W praktyce zapisy tego porozumienia przekładają się na regularne spotkania, organizowane raz na kwartał, podczas których wymieniamy się informacjami o bieżących potrzebach i problemach, z którymi mierzą się przedsiębiorcy, ustalamy zakres współpracy, a także planujemy wspólne działania i omawiamy te indywidualnie zaplanowane przez izby. Każda ze zrzeszonych w porozumieniu organizacji realizuje bowiem własną ofertę dla swoich członków. Nasz bieżący kontakt w ramach porozumienia pozwala ustalać ich terminy czy tematy tak, by nie kolidowały, ale też czerpać z dobrych praktyk, urozmaicać i wzajemnie inspirować.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.